Paşalar darbe ifadesine çağrıldı

Ergenekon davasında sıra 2004 yılındaki darbe planlarına geldi. Darbe günlükleriyle deşifre olan Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven planlarıyla ilgili dönemin kuvvet komutanları Özden Örnek, Aytaç Yalman ve İbrahim Fırtına hafta sonu ifade verecek

 

İSTANBUL- İkinci Ergenekon davası duruşmasında savcılar Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi tutuklu sanık Mustafa Balbay’a ‘darbe çalışmaları’nda yer aldığı yönünde sorular sormuştu. Mahkeme Başkanı ise bu sorulara ‘Darbe planlarıyla ilgili tahkikat bile yok var mı?’ diye müdahale etmişti. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel ise “Burada darbe girişimlerini yargılıyoruz. İkinci davanın özü bu” demişti. Buna karşılık Balbay ise “Özden Örnek nerede?” diye sormuştu. Dün davanın özünün darbe girişimleri olduğunu ve Balbay’ın sorusunun yanıtı olabilecek bir gelişme yaşandı.
Ergenekon soruşturması kapsamında 2004’te görev yapan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına’ya tebligat gönderildi. Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ve İbrahim Fırtına cumartesi, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ise pazar günü ifadeye çağrıldı. Komutanlar ‘Ayışığı’, ‘Sarıkız’ ve ‘Eldiven’ isimli darbe girişimi iddialarıyla ilgili ifade verecek.
Daha önce eski Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök ’ün de ‘tanık’ olarak bilgisine başvurulmuştu.
29 Mart 2007 tarihinde Nokta dergisinde yayımlanan Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu belirtilen ‘Darbe Günlükleri’ , 2003- 2005 yılları arasındaki dönemi kapsıyordu. ‘ Sarıkız’ darbe girişimini Kara, Hava, Deniz ve Jandarma Kuvvet Komutanlarının birlikte planlandığı iddia ediliyordu. Ayışığı planının ise Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur tarafından planlandığı belirtiliyordu. AKP ’yi iktidardan düşürmenin amaçladığı iddia edilen planda, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ’ün de gerekirse istifaya zorlanabileceği ifade ediliyordu. En son darbe girişi ise daha sonra ortaya çıkan ‘Eldiven’di.
Özden Örnek bu günlüklerinin kendisine ait olduğunu hiçbir zaman kabul etmedi. Ancak günlükte anlatılan pek çok konu daha sonra ortaya çıkacak Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay’ın notlarıyla da örtüşüyordu. (Balbay da bu notların değiştirildiğini savundu.)

Eruygur ve Fırtına’nın ısrarı
Günlüklere göre Dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur darbe girişimlerinin merkezinde yer alıyordu. Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek arasında AKP’ye karşı ittifak oluştuğunu gösterirken; dörtlünün, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün politika ve yöntemlerine karşı olduklarını da göstermişti. Ancak zamanla kuvvet komutanlarından Özden Örnek ve Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın ABD’nin destek vermemesi, halk desteği olmaması gibi çekincelerle darbe girişiminden uzaklaşmışlardı. Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına’nın da Eruygur’un yanında yer aldığı öne sürülüyordu.
Dönemin kuvvet komutanlarının ifadelerinin alınacağı konularla ilgili Özden Örnek’in günlüklerinde yer alan bazı bölümler şöyleydi:

1 Aralık 2003: Kara Kuvvetleri Komutanı ‘Ben çok rahatsızım ve devlet elden gidiyor. Bir an önce bir sıkıyönetim içerisine girilmeli’ dedi. Bana söz verdiğinde ‘Madem hepimiz bu hükümetin Anayasa’ya aykırı hareket ettiğine eminiz, 35. madde gereğince Anayasa’yı da korumak bizim görevimizdir... Burada bir karar vermemiz gerekiyor’ dedim.

6 Aralık 2003: Öğrencileri sokağa dökecektik. Sendikalar ile aynı şekilde hareket edecektik. Sokaklara afiş astıracaktık. Dernekleri hükümet aleyhine teşvik edecektik... Yukarıdakiler ‘Sarıkız olarak’ anılacaktı.

20 Ocak 2004: Eruygur ihtilal özlemi içersinde, bir an önce bu işi yapalım şeklinde konuşuyordu. Bugün de defalarca tekrar etti.

3 Şubat 2004: Hava Kuvvetleri Komutanı ve Jandarma Genel Komutanı hemen 10 Mart’ ta ihtilal yapalım diye bastırmaya başlamışlar. Kara Kuvvetleri Komutanı onları şimdilik frenlemiş... Ben eğer bir darbe yapılacaksa bunun 2004 Aralık’tan önce yapılmamasını söyledim.

5 Şubat 2004: Hava Kuvvetleri Komutanı 19:30’da geldi ve konuştuk. Önce darbe olabilir mi konusunu açtık. Amacım Şener (Eruygur) yokken onunla teke tek konuşarak fikirlerimi ona söylemekti. Nitekim darbe konusundaki fikirlerimi ona naklettim ve zannediyorum benimle aynı fikirde oldu. Ülkenin ekonomik zorluğu, ABD’nin diğer darbelerden farklı olarak bu kez hükümet tarafını tuttuğunu, halkın henüz destek vermediğini ve desteğin yahut zeminin oluşması gerektiğini kısaca anlattım.

6 Şubat 2004: Sabah doğruca Jandarma Genel Komutanlığı’na gittim ve orada üçümüz buluştuk. Durumu tekrar gözden geçirdik. Jandarma Genel Komutanı hâlâ darbe yapalım diye inat ediyordu. Ne düşündüğümü bana sordu. Dün akşam Hava Kuvvetleri Komutanı‘na anlattıklarımı aynı şekilde ona da anlattım... Darbe yapacak mıyız yoksa yapmayacak mıyız konusuna girdik.

28 Şubat 2004: ... Mesele, biz bu adamları darbe ile alaşağı edelim konusuydu. Şener ve Havacı bu konuda çok bastırıyorlar. Şener’in adeta aklından çıkmıyor, iki kelimede bir bunu söylüyor. Havacı da keza öyle.

24 Nisan 2004: (Kıbrıs’ta referandum sonuçlanmasından sonra) Genelkurmay Başkanı gittikten sonra aramızda konuştuk. Anladığım kadarı ile Jandarma Genel Komutanı ile Hava Kuvvetleri Komutanı hâlâ bozuklar. Amaçları illa darbe yapalım ve AKP’yi uzaklaştıralım. Yapalım da, Kara Kuvvetleri Komutanı olmazsa nasıl olur, bunu düşünen yok. Hava Kuvvetleri Komutanı’nı fena bozdum, zira vatanını sadece o seviyor ve ona destek verilmiyormuş pozlarında. Üstelik ne söylediğini kendisi de anlamıyor. Şener hâlâ darbeye ümidini bağlamış durumda. Bana “Çok erken çözüldük, daha direnmeliydik” demez mi.
AKP’ye karşı geliştirilen ‘Sarıkız’ adlı eylem planı Kıbrıs’taki referandumun ardından çözülse bile Eruygur ‘Ayışığı’ isimli darbe planını hazırlamıştı. İddiaya göre Özden 14 Ekim 2004’te günlüğüne şu notu düşmüş: “Fenerbahçe’ye Aytaç (Yalman) Paşa’lara gittim. Daha çok o konuştu. ‘Şener bizden habersiz darbe planı hazırlatmış. Adı da ‘Ayışığı’. Hepimize davranışlarımıza bir kod adı vermiş. Havacı (İbrahim Fırtına) ona destek verdiği için o anlamda, bizler ise sana karşıt anlamda, bana da belli değil anlamda kodlar vermiş.”

Darbe ikinci iddianamede
İkinci Ergenekon iddianamesinde darbe planlamaları anlatıldı, emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu öne sürülen, ancak Örnek’in ‘Bana ait değil’ dediği günlükler darbe çalışmalarının parçası olarak gösterildi. İddianame sonucunda “Eski kuvvet komutanları Özden Örnek, Aytaç Yalman ve İbrahim Fırtına’nın Ergenekon örgütüyle işbirliği yaptığı belirtilerek, dosyalarının ayrıldığı ancak soruşturmanın askeri savcılıkça değil, sivil savcılıkça yürütüleceği” belirtildi. .
Üçer kez ağırlaştırılmış müebbet sanıklar arasında yer alan emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon, “örgütün üst düzey yöneticileri olmak”la suçlandı. Ayrıca Eruygur ve Tolon’un darbe konusunda benzer fikirler taşıyan Fırtına, Yalman ve Örnek ile temasa geçtikleri, hükümetin laikliği ortadan kaldıracağı şeklindeki Ergenekon söylemlerini kullanarak komutanları “Darbeden başka çare yok” düşüncesine ikna ettikleri, komutanların da Özkök’ü istifa ettirmek için bir araya gelerek stratejiler geliştirdikleri, bu amaçla ülkeyi kaosa sürükleyeceklerini belirterek kuvvet komutanlığından istifa edeceklerini Özkök’e söyledikleri anlatıldı. (Radikal)