Paşalar iki ay sonra hâkim karşısında

Paşalar iki ay sonra hâkim karşısında
Paşalar iki ay sonra hâkim karşısında
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

İSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan ikinci iddianame, Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından incelenmeye başlandı. Mahkemenin verdiği bilgilere göre, yeni iddianame 240 klasörden oluşuyor. İddianamede yer alan sanıklar iki ay sonra hâkim karşısına çıkacak. İlk iddianamenin 450 klasörleriyle birlikte Ergenekon’un ek klasörleri 690’a ulaştı.
Ergenekon soruşturmasının 1909 sayfadan oluşan ikinci iddianamesi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı. Mahkemeden alınan bilgilere göre, aralarında emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un da bulunduğu 21’u tutuklu 56 sanıklı yeni iddianame sanık avukatlarına Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nden CD’ye kaydedilerek dağıtılacak. İkinci iddianamenin 240 ek klasörü de daha sonra yine DVD’ye kaydedilerek sanık avukatlarına verilecek.
Mahkemenin, yeni iddianameyi incelemek için halen devam eden 86 sanıklı davanın duruşmalarına 15 günlük bir ara vermesi bekleniyor. Mahkeme, verdiği bu arada ikinci iddianameyi inceleyecek ve iddianamenin kabulü ya da reddi konusunda karar verecek. İddianame kabul edilir ve dava açılırsa, bu davanın diğer davayla nasıl birleştirileceği konusunda mahkeme daha sonra karar verecek. Mahkeme, dosya üzerinden birleştirme kararı verirse ikinci davanın sanıklarını Silivri’de görülen davalara dahil edecek. Ancak mahkeme, ikinci iddianamedeki sanıklar için ayrı bir oturum açabilir ve bu duruşmada birleştirme kararı verebilir. Mahkeme, ikinci iddianameyi kabul ettiği takdirde, sanıkların ilk duruşmada hâkim karşısına çıkmasının yaklaşık iki ayı bulacağı belirtildi. 

İki teğmen tahliye oldu
Diğer yandan, Ergenekon soruşturması kapsamında daha önce tutuklanan iki muvazzaf teğmen de tahliye edildi. Ergenekon soruşturması kapsamında 20 Eylül 2008’de tutuklanan teğmenler Noyan Çalıkuşu ve Eren Mumcu, avukatlarının itirazı üzerine tahliye edildi. Böylece dün mahkemeye ulaşan 21’i tutuklu 56 sanıktan oluşan iddianamenin tutuklu sanık sayısı 19’a indi. İki teğmen geçen eylül ayında yapılan operasyonda gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay’ın avukatları tutukluluğa itiraz etti.