Paşaların en uzun günü

Paşaların en uzun günü
Paşaların en uzun günü
Ergenekon'un özü denilen 2004'teki darbe girişiminde yer aldığı öne sürülen üç kuvvet komutanı dün 10 saat sorgulandı. Paşalar, mahkemeye sevk edilmeden savcılıktan serbest bırakıldı

DARBE GÜNLÜKLERİNDE ÜÇ ESKİ KOMUTAN İÇİN NELER DENMİŞTİI?

 

SERKAN OCAK

İSTANBUL - Türkiye’nin gündemine 2007’de giren Ergenekon soruşturmasında dün önemli bir dönemeç yaşandı. 2003 - 2004 yıllarındaki iki darbe planında yer aldıkları iddia edilen dönemin üç kuvvet komutanı Ergenekon savcılarınca ‘şüpheli’ sıfatıyla 10 saat sorgulandı. Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’in sorgusunda dört savcı yer aldı. Emekli Oramiral Örnek’e kendisine ait olduğu öne sürülen ‘darbe günlükleri‘ detaylı olarak sorulurken, diğer komutanlara da darbe girişimi soruldu. Üç komutan da darbe girişimi suçlamalarını reddetti.
‘Ergenekon soruşturması’ sürecinde dün önemli bir gündü. Türkiye darbe günlüklerinden ilk olarak Nokta dergisinin 29 Mart- 2007 tarihli sayısından haberdar oldu. Emekli Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu öne sürülen günlüklere göre Türkiye 2003 - 2004 yıllarında darbe girişimleri atlatmıştı. Dönemin dört kuvvet komutanı Örnek, Fırtına, Yalman ve Şener Eruygur hükümeti devirecek planlar yapmıştı.
Dönemin Jandarma Genel Komutanı Eruygur emekli olduktan sonra da darbeye zemin hazırlayacak çalışmalar yaptığı gerekçesiyle Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Diğer üç kuvvet komutanının dosyası ise ayrılmıştı. Bu kapsamda savcılar Zekeriya Öz ve Fikret Seçen, konuyla ilgili 25 Nisan 2009 ’da İzmir ’e giderek, dönemin Genelkurmay Başkanı Özkök’ün bilgisine de başvurmuştu. Özkök, “Ayışığı ve Yakamoz konularını biliyordum. Bilgi geliyordu, ancak delil bulamadığım için işlem yapmadım” demişti. Ayrılan bu dosya geçen 25 Kasım’da bir kez daha gündeme gelmiş ve Ergenekon sanığı ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, duruşmada “Ayışığı, Yakamoz ve Sarıkız darbe girişimleri, bu davanın özünü oluşturuyor” diyen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’e, “Ben buradayım, peki Özden Örnek nerede?” diye sormuştu. Geçen hafta da savcıların üç kuvvet komutanını ifadelerini almak için çağırdığı ortaya çıkmıştı.

Mercedes’le geldi
Dosyaları ayrılan ve ifadeye çağrılan üç emekli komutan dün Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne geldi. Adliyeye ilk gelen Yalman oldu. Aytaç Yalman, görüntü alınmaması için adliyeye mutfak kapısından girdi. Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ise siyah camlı bir Mercedes cip ile saat 09.40’da geldi. Fırtına adliyeye hâkim ve savcıların kullandığı kapıdan girdi. Darbe günlüklerinin sahibi olduğu öne sürülen Emekli Oramiral Özden Örnek de saat 09.45’te adliyeye geldi. Özden Örnek de adliyeye mutfak kapısından girdi.
Saat 10.00’da sorgulama başladı. Sorgulamaları Ergenekon savcıları yaptı. Özden Örnek’i Zekeriya Öz ve Fikret Seçen, Aytaç Yalman’ı Ercan Şafak, İbrahim Fırtına’yı da Murat Yönder sorguladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı da sorgulamalar sırasında hazır bulundu. Kuvvet komutanlarınının sorgusuna saat 12.30’da yemek arası verildi. Komutanlar öğle yemeğini adliyenin yemekhanesinde yedi. Basın mensuplarının görüntü almaması için sivil askerler vücutları ile perde oluşturdu. Bir minibüs de yemekhane önüne çekildi.
Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, paşalar içeride ifade verirken konvoyuyla adliye önünden geçti ve Erdoğan aracından içinden gazetecilerin olduğu yere baktı. Sorgular sürerken paşalar zaman zaman adliyenin en üst katındaki terasa çıkarak zaman zaman kahve içti. Paşalar aynı anda terasta bulunmadı. Teker teker içtiler.

Üçü de savcılıktan serbest
Paşaların ifade işlemleri akşam saat 20.00’da tamamlandı. Yani komutanlar 10 saat boyunca adliyede kaldı. Sorguda paşalara 2003-2004 yıllarındaki Sarıkız, Ayışığı darbe planlaryla ilgili detaylı sorular soruldu. Üç emekli komutan da darbe planını reddetti ve böyle bir girişim içinde bulunmadıklarını söyledi. Özden Örnek de darbe günlüklerinin kendisine ait olmadığını ifade etti. Sorgulamanın tamamlanmasının ardından üç eski kuvvet komutanı mahkemeye sevk edilmeden savcılar tarafından serbest bırakıldı. Paşalar daha sonra adliyeden teker teker ayrıldı.
Eski komutanların ayrılmasından sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, komutanların şüpheli sıfatıyla sorgulandıklarını söyledi. Çolakkadı şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi üç eski kuvvet komutanının ben de dahil ifadesini aldık. Serbest kaldılar. Benim sekreteryamda gelip oturup sonucu beklediler. Daha sonra değerlendirme yaptık. Sonucu beklediler. Suçları soruşturma sonucunda belli olur. Günlüklerle ilgili bir soruşturmaydı.” Komutanlardan İbrahim Fırtına’nın avukatı Hasan Fehmi Demir “Darbe iddiaları konusunda sorular soruldu. Suçlamaları reddetti. Savcılar komutanlara sorgud ‘paşam’ diye hitap etti” dedi.
Komutanların sorgusunun yapıldığı sıralarda dışarıda ‘Darbeye Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu’ üyeleri eylem yaptı. Beşiktaş’taki adliye önündeki eylemde gruptakiler ‘Darbeciyi Altın Kafese Koymuşlar, Ah Darbe Demiş’ ve ‘İlker Başbuğ Görevden Alınsın’ yazılı dövizler açtı.