Pasaport sonra gitmiş

Avusturya'da yakalanan Alaaddin Çakıcı'nın, yeşil pasaportu, yurtdışına kaçtıktan yaklaşık 20 gün sonra Fransa'da teslim aldığı ortaya çıktı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Avusturya'da yakalanan Alaaddin Çakıcı'nın, yeşil pasaportu, yurtdışına kaçtıktan yaklaşık 20 gün sonra Fransa'da teslim aldığı ortaya çıktı. İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde
sorgulanan ve pasaportun gerçek sahibi olan emekli MİT görevlisi Faik Meral ise Çakıcı'yı cezaevinden çıktından sonra evinde ziyaret ettiğini, pasaportunu bu sırada düşürmüş olabileceğini söylemişti.
Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, Çakıcı, yeşil pasaport arayışına yurtdışına kaçtıktan sonra başladı. 3 Mayıs 2004'te Antalya Limanı'ndan İbrahim Arı adına düzenlenmiş pasaportla yurtdışına çıkan Alaaddin Çakıcı, kullandığı pasaportun deşifre olması nedeniyle yeni pasaport edinebilmek için Türkiye'deki adamlarını devreye soktu.
Alaaddin Çakıcı, vize sorunu yaşamamak için adamlarından özellikle 'yeşil pasaport' istedi. Çakıcı'nın adamları, Meral'in yeşil pasaportunu ele geçirerek üzerindeki fotoğrafı Çakıcı'nın fotoğrafıyla değiştirdi. Sonra Çakıcı'nın ismi açıklanmayan bir akrabası, karayoluyla Fransa'ya giderek yeşil pasaportu Çakıcı'ya verdi. Çakıcı'nın, yurtdışına kaçmadan bir gün önce, yani 2 Mayıs 2004'te İzmir'de Faik Meral'le görüştüğü yönündeki iddianın da gerçeği yansıtmadığı belirtildi.
Oğlunu ziyaret etti
Çakıcı'nın İsviçre'de okuyan oğlu Ali Çakıcı'nın, babası yurtdışına kaçtıktan bir hafta sonra trafik kazası yaptığı ve yaralandığı ortaya çıktı. Kazayı haber alan Çakıcı, İsviçre'ye geçerek oğlunu hastanede ziyaret etti.
Ziyaretten haberdar olan Türk polisi, Çakıcı'yı yakalamak için İsviçre polisiyle temasa geçti, ancak başarılı olunamadı. Bir süre tedavi gören Ali Çakıcı'nın, aşırı hız yaptığı gerekçesiyle hâkim karşısına çıkarıldığı ve 50 bin euro kefalet ödeyerek serbest kaldığı belirtildi.