Pasaport ve silah ruhsatı 'Emniyet'siz

Pasaport ve silah ruhsatı 'Emniyet'siz
Pasaport ve silah ruhsatı 'Emniyet'siz
Emniyet Genel Müdürlüğü yeni düzenlemeyle pasaport, silah ruhsatı ve araba satış işlemlerini devrediyor.

Radikal.com.tr - Emniyet Genel Müdürlüğü yeni düzenlemeyle Pasaport Daire Başkanlığı'nı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri'ne devredecek. Araba alım satış işlemleri de sadece noterler üzerinden gerçekleştirilecek. Emniyet tarafından düzenlenen silah ruhsatlarının da polis kanalıyla verilmesi uygulamasına son verilecek. Ruhsatların İçişleri Bakanlığı'ndan alınması öngörülüyor. Tüm bu düzenlemeler Meclis'in açılmasıyla birlikte çıkartılacak yasal düzenlemelerle hayata geçecek.

PASAPORT VE RUHSATTA GÜVENLİK ENDİŞESİ

Habertürk'ün haberine göre mevcut durumda, pasaport alacak kişi Emniyete başvuruyor. Emniyet, pasaport başvurusu yapan kişinin elinde bulunan suç arşivini (Tahdit ve sınır kapıları, yurt dışında aranır pozisyonda bulunan kişilerin arşivi) tarayarak herhangi bir olumsuz durumu olup olmadığına bakıyor. Detaylı bir incelemenin ardından başvuru yapan kişi 'temiz' çıkmışsa pasaport veriliyor. Emniyet özellikle pasaport ve silah ruhsatı işlemlerinin kendilerinde kalmasından yana tavır koyarken, güvenlik ve istihbarat faaliyetlerinde iki işlemin polise avantaj sağladığı tezini ileri sürüyor. Düzenleme ile birlikte pasaportta çalışan 4 bine yakın memurun emniyet teşkilatı içerisinde başka birimlere kaydırılması planlanıyor.


  http://www.radikal.com.tr/114641711464173

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İyidir iyi - uzayda bir yer

  Polisin görevi huzu korumaktır. Memur gibi sabahtan akşama kadar, pasaportla, zartla zurtla uğraşmak değil. Artı vatandaşın birçok alakasız işi emniyette halletmesi, çok antipatik.

  Polis sokaklarda suçları önlesin,Pasaportla ne işi var? - yakamoz42

  Polis sokaklarda suçları önlesin,Pasaportla ne işi var?Araba ticaretiyle ne işi var?Mafyanın çeteleşmenin önüne geçsin,Ruhsatla ne işi var?vatandaş olarak Çok güzel bir uygulama bizce...

  doğru - Neşat Olağan

  Çok iyi olur, araba alım satımı işlemlerini emniyet niye yapıyor tam bir zulümdü vatandaşa, ayrıca pasaport işlemlerini tabi ki polisin yapmasından sa, sivil memurun yapması daha iyidir. Birde şu soyguncu, gereksiz, yasal mafya "noterler" kaldırılsa ne iyi olur.