Pasaportsuz 'misafir'e ilaç da yok

Pasaportsuz 'misafir'e ilaç da yok
Pasaportsuz 'misafir'e ilaç da yok
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Suriye ’deki iç savaş nedeniyle eşi ve yedi çocuğuyla beraber Van’a sığınan 73 yaşındaki akciğer hastası Cuma Tam, gereken ilaçlarını alamayınca hayatını kaybetti.
4-8 Ekim arasında Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatılı tedavi gören Tam, kronik obstrüktif akciğer hastalığı dolayısıyla heyet raporuyla günde en az 16 saat oksijen makinesi ve 13 ilaç kullanması gerektiği belirtilerek taburcu edilmişti. Hastaneden taburcu edildiği 8 Ekim’den 20 Ekim’e kadar 1500 TL’lik oksijen makinesi ve yaklaşık 200 TL tutarındaki ilaçları satın alamayan Tam, 5 Aralık’ta öldü.
Cuma Tam’ın akrabası Saadettin Tam, ilaçların ve oksijen konstraktörünün temini için AFAD ve valiliğe bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yaptıkları başvuruların sonuçsuz kaldığını ve Cuma Tam’ın 12 gün tedavi olamadığını belirtti. Tam, ilaçları almak için başvurduğunda yaşadıklarını şöyle anlattı: “Valilik odadan odaya yolladı beni. Sonunda ‘Yabancı uyruklulara pasaportları yoksa destek vermiyoruz’ dediler. Cuma’nın eski pasaportu vardı, tarihi geçmişti. ‘Suriye’de devlet yok ki pasaportu olsun’ dedim ama dinletemedim. Cuma ilaçsızlıktan öldü. Davacıyım.’’
Tam ailesi, Türkiye ’ye sadece bir battaniyle gelmişti. Cuma Tam’ın eşi Ghazal Tam, multeci.net sitesine verdiği röportajda, ilaçların kendilerine eşinin taburcu olmasından ancak 12 gün sonra hastanenin sosyal hizmet birimince temin edildiğini, bu süre zarfında eşinin durumunun kötüye gittiğini anlatmıştı.
Van Barosu Mülteci Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Mahmut Kaçan, Tam ailesi adına suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Kaçan, Cuma Tam’ın tedavisinin aksamasındaki önemli bir sebebin Türkiye’nin Suriyeli mültecilere yönelik, uluslararası ve ulusal hukukta karşılığı olmayan ‘misafir’ uygulaması olduğunu, kurumların bu statüyü sorumluluktan kaçmak için kullandığını belirtti.