Pasaportta çip dönemi başlıyor

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 2008 yılında kullanılmaya başlanacak çipli, elektronik, küçük pasaportları TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyelerine tanıttı.

ANKARA-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, terörle mücadelede kurulacak profesyonel özel tim için 5 bin uzman erbaş kadrosunun belirlendiğini söyledi. "Salt güvenlik gerekçesiyle demokratikleşme ve insan haklarından taviz vermeyiz" diyen Atalay, terörde zarara uğrayan vatandaşlara toplam 371 milyon 219 bin YTL ödeme yapıldığını kaydetti. Atalay, 2008 yılında kullanılmaya başlanacak çipli, elektronik, küçük pasaportları komisyon üyelerine tanıttı.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda konuşan Atalay, devletin terör örgütleriyle mücadeleye kararlılıkla devam edeceğini belirterek, tabanını kaybeden ve giderek yalnızlaşan terör örgütünün ve arkasındaki güçlerin, hiçbir şekilde amaçlarına ulaşamayacaklarını söyledi.

TBMM'den sınır ötesi operasyon yapma konusunda tezkere alındığını ifade eden Atalay, yurt içinde terörle mücadele için Jandarma Komando Birlikleriyle Jandarma Özel Hareket Timlerinin tamamının profesyonel hale getirileceğini kaydetti. Atalay bu doğrultuda, 5 bin uzman erbaş kadrosu alınacağını, 3 bin 772 uzman erbaşın da görevine devam edeceğini söyledi.

Terörden zarara uğrayan vatandaşlardan 276 bin 634'ünün başvuruda bulunduğunu, 97 bin 579'unun sonuçlandırıldığını, hak sahiplerine 371 milyon 219 bin YTL ödeme yapıldığını anlatan Atalay, köye dönüş projesi kapsamında 151 bin 469 kişinin eskiden yaşadığı köylere döndüğünü bildirdi.

Asayiş çalışmalarından da sözeden Atalay, gasp, kapkaç, yankesicilik, oto hırsızlığı suçlarına anında el koymak amacıyla 'güven ekipleri', 'yıldırım ekipleri'nin görevlendirildiğini kaydetti. MOBESE projesinin yaygınlaştırılacağını anlatan Atalay, "Jandarmanın emniyet ve asayiş hizmetlerinde teknolojiden azami derecede yararlanması amacıyla JEMUS projesi geliştirildi. Projeyle bilgiye süratli ve zamanında ulaşılması sağlanacak. Birimler arasında koordinasyon hızlanacak" dedi.

Atalay, acil durumlarda kullanılan 112, 155, 156 gibi numaraların tek numara olarak '112' olarak belirlenmesi amacıyla da çalışma yürütüldüğünü söyledi.

2008 yılının ortalarında kullanılması öngörülen yeni pasaportları komisyon üyelerine gösteren Atalay, uluslararası standartlara uygun yeni jenerasyon pasaportlarla ilgili çalışmaların da tamamlandığını kaydederek, "2008 ortasında cipli, küçük, elektronik, sınır geçişlerini hızlandıracak pasaportların verilmesine başlanacak. Türk pasaportlarının güvenilirliği artacak, sahtecilik de önlenecek" dedi.

KÖYDES ve BELDES projeleriyle ilgili bilgi veren Atalay, son 2.5 yılda tahsis edilen toplam 4.2 milyar YTL ödeneğin ülke genelinde içme suyu ve köy yolu yapımına kullanıldığını belirtti. Atalay şunları söyledi:

"38.613 km stabilize yol, 45.770 km asfalt yol, 1.029 km ham yol, 651 km beton yol, 13.773 adet menfez, 492 adet köprü yapımı gerçekleşti. Susuz 2614 köy ve bağlısına şebekeli içme suyu tesis edildi. 13.935 köy ve bağlısının mevcut içme suyu tesisi yenilendi. Beldes kapsamında 16.476.940 metrekare kilit taşı döşenmiş, 1233 km asfalt, 1384 km stabilize, 218 km beton yol, 169 adet menfez, 63 adet köprü yapılmıştır. İçme suyu sektöründe ise 838 adet iş, proje kapsamında alınmış ve bitirilme aşamasına gelmiştir"

Öte yandan Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısı asayiş olaylarından mağdur olan milletvekillerinin şikayetlerini de dile getirdi. MHP'li Erkan Akçay, Türkiye'nin suç cenneti haline dönüştüğünü öne sürerek, Ulus'ta ve Kızılay'da 2 saat içinde 2 kez yolunun tinerciler tarafından kesildiğini ve para vererek kurtulabildiğini anlattı. CHP'li Ferit Mevlüt Aslanoğlu ise, İstanbul'da bulunmadığı bir tarihte, aracının plakasına İstanbul'da kesilmiş bir ceza makbuzunun adresine gönderildiğini anlattı. AKP'li Ali Er ise trafik denetimine çıkan Jandarmaların eğitilmesi gerektiğini belirterek, kamyon kasası veya traktör kasasında yolculuk eden köylülere 'ceza kesilmemesini' istedi. CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, "Eşim de, ben de kapkaç mağduruyuz" dedi.

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise Bakan Atalay'dan 'askere destek' istedi. Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın zor şartlar altında çalıştığını kaydeden Kaplan, çetelere karşı operasyonlarda başarılı olan polis ve jandarmaların ödüllendirilmesi gerektiğini işaret etti. Doğu ve güneydoğu kökenli gençlerin polis okullarına az sayıda alındığını belirten Kaplan, 'baba' veya 'dede' nin siyasi nedenlerle sabıkalı olması nedeniyle bazı gençlerin polis okulu veya askeri okullardan atıldığını söyledi. Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili de konuşan Kaplan, "Biz sorun çözmek için geldik. Dokunulmazlık kalkacaksa bütün suçlardan kalkmalı" dedi. (Radikal)