Paşaya 150 bin dolar borç verdim

Duruşmanın ikinci günü
Gölbaşı Özel Kuvvetler Komutanlığı binasının inşasındaki yolsuzluk nedeniyle askeri mahkemede görülen davada çarpıcı gelişme: Tutuklu yargılanan müteahhit Osman Özmen emekli orgeneral Tuncer Kılınç'a MGK Genel Sekreteri olduğu dönemde 150 bin dolar borç verdiğini söyledi.
Kılınç: Evi satıp ödeyeceğim
Kılınç, "Borcu tutanakla aldım, emekli olurken Genelkurmay'a bildirdim. Satılığa çıkardığım ev hâlâ durduğu için ödeyemedim" dedi. İddianamede Kılınç'a yöneltilen suçlama, zamanaşımı nedeniyle soruşturma dışı bırakılmıştı.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi
HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Emekli orgeneral Tuncer Kılınç'ın, MGK Genel Sekreteri iken, ihalelerde yolsuzluk yaptığı iddiasıyla tutuklu yargılanan müteahhit Ali Osman Özmen'den 150 bin dolar borç aldığı ortaya çıktı. Olayı doğrulayan Kılınç, "Bu borcu Genelkurmay'a bildirmiştim. Olay aleni" dedi.
Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın Gölbaşı'ndaki tesislerinin inşasında devletin yaklaşık 132 trilyon lira zarara uğratıldığı gerekçesiyle Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde açılan ve aralarında davanın bir numaralı sanığı Özmen'in de bulunduğu 39 sanıklı davaya dün devam edildi. Duruşmada iddianamenin okunmasının ardından sanık savunmalarının dinlenmesine geçildi.
Önce Özmen'in savunması okundu. Daha sonra Özmen'in, 5 Kasım 2004'te askeri savcılıkta verdiği ifade mahkemeye sunuldu.
Özmen, tek para alışverişinin Tuncer Kılınç ile olduğunu söyledi. Özmen, çok sevdiğini söylediği Kılınç'a 'ağabey' diye hitap ettiğini belirtirken kendisinin emekli olmadan önce Kılınç'ı ziyaret ettiğini anlattı. Ziyaret sırasında Kılınç'ın kendisine, "Ali Osman, ben bir ev almak istiyorum, ama Çayyolu'ndaki evimi satamadığımdan alamıyorum. Bu evi ya sen sat parasını bana ver ya da sen al" dediğini söyledi.
Tutanakla belgelendi
Evi almak veya satmak konusunda tereddüt ettiğini ve bunu istemediğini Kılınç'a aktardığını belirten Özmen, bunun üzerine ise Kılınç'ın kendisine, "O zaman bana 150 bin dolar borç ver. Evi satar satmaz borcumu ödeyeceğim" dediğini kaydetti. Özmen, bir süre sonra Kılınç'ın o dönemde emir subayı olan ve halen Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı'nda yarbay rütbesiyle görev yapan, ancak ismini hatırlayamadığı kişiye, Kılınç'a iletilmek üzere 150 bin dolar verdiğini ve bunu tutanakla belgelediğini anlattı.
Kılınç, Radikal'in, Özmen'in ifadesi üzerine sorduğu soruyu şöyle yanıtladı: "Müteahhit Özmen'den 150 bin dolar aldığım doğrudur, kendisi ahbabımdır. O bana 'Size borç vereyim, yeni evinizi alın. O arada ben diğer evi satarım' dedi. 'Olur' dedim. Ağustos 2002'de olay gerçekleşti. Özmen'den dolarla borç aldığımı emir subayımın da imzasının bulunduğu bir tutanakla kayıt altına aldım. Aldığım 150 bin dolara, 25 bin dolar ekleyerek Çankaya'nın ötesinde bir daire aldım. Bunlar alenidir. 2003'te görevden ayrılırken Genelkurmay'a mal beyanında bulundum ve bu borç olayını da bildirdim. Özmen'e 'Evi sat, bize üstünü ver' demiştik ama evi satamadı. Evi birkaç kez emlakçılık işi yapan ReMax grubuna da emanet ettik. Ev için 250 bin dolar istemiştim. Ev satılamadığı için de Özmen'e borcumu geri ödeyemedim."
Özmen'in de yargılandığı söz konusu davanın iddianamesinde, suç tarihinde (1997) korgeneral rütbesiyle Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı olan Kılınç'ın haksız keşif artışları raporunu dönemin Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu'nun onayına sunduğu ileri sürülmüş, askeri savcı, Kılınç'ın 'görevini kötüye kullandığını' kaydetmiş, ancak zamanaşımı nedeniyle Kılınç'la ilgili soruşturma açılmamıştı.
'Komutanlarla ilişkim bozuldu'
Dünkü davanın öğleden sonraki oturumunda da savunmasını sürdüren Özmen, dava konusu ihalelerdeki tüm işlemlerin mevzuata uygun olduğunu ileri sürdü. Özmen, "Son ihale, tahmini bedelle bana verildi. Proje önceden belirlenmediği için, hiçbir iş keşif bedeliyle bitmez. Tahminin ötesinde maliyet çıkınca suçlu ben oldum" diye konuştu. Üst düzey komutanlarla iyi giden ilişkilerinin son bir yılda bozulduğunu belirten Özmen, "Kimseye rüşvet vermedim, rüşvete aracılık etmedim" diyerek tahliyesini istedi. Özmen'in tahliye talebini reddeden mahkeme, diğer 35 sanığın sorgularının yapılabilmesi amacıyla duruşmayı 14 Ocak'a erteledi.


    http://www.radikal.com.tr/7340057340050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.