'Patates' için zirve

'Asıl risk yeşilde'
Kansere yol açan hatalı gübre kullanımıyla ilgili sorun patates üretimiyle sınırlı değil. Prof. Ali İnal, "Asıl nitrat kirliliği patateste değil, ıspanak, marul, maydanoz ve yeşil soğan gibi yeşil tüketilen ürünlerde" dedi.
Bakanlıktan çağrı
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın: "Analizsiz gübre kullanılmamalı." Tarım Bakanlığı, sivil toplum örgütlerini, 26 Mart'ta Nevşehir'de yapılacak ve iki gün sürecek 'patates zirvesi'ne davet etti.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi
DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Patateste kansere neden olan yanlış gübre kullanımıyla ilgili sorunun patates üretimiyle sınırlı kalmadığı ortaya çıktı. Radikal'in 'Patateste kanser riski' başlıklı haberinin ardından Tarım Bakanlığı dün sivil toplum örgütlerine 26 Mart'ta Nevşehir'de yapılacak ve iki gün sürecek 'patates zirvesi' çağrısı yaptı.
TBMM Patates Araştırma Komisyonu'na bilgi veren uzmanların çiftçilerin patatese verdiği saf azot miktarının Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği miktarın üzerinde olduğunu vurgulaması ve bilinçsiz gübre kullanımının 'toprakta büyük tahribat yapıp kanser riskini artırdığı' iddiaları tartışma yarattı. Uzmanların görüşü şöyle:
Niğde Ticaret Odası Başkanı Recep Tunç: Bu tarz haberler üreticilere büyük darbe vuruyor. Bu konudaki iddialar bilimsel verilere dayanmıyor. Almanlar da aynı azotlu gübreyi kullanıyor. Belki biz onlardan biraz daha fazla kullanıyor olabiliriz. Ama gübre sahte rakı gibi değil, ölüme neden olmamıştır. Buradaki patatesi biz yiyoruz. Sağlığa herhangi bir zararı olsa kendimiz yer miyiz?
'Tüm bitkiler için riskli'
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali İnal: Nitrat sadece patateste değil tüm bitkilerde kullanılıyor. Ancak patatesin meyve kısmı yeniyor. Nitratın da meyveye taşınma özelliği yok. Dolayısıyla patates, domates gibi ürünler aracılığıyla insana nitrat geçmez.
Asıl nitrat kirliliği ıspanak, marul, maydanoz, taze soğan gibi yeşil tüketilen ürünlerde olur. Kadmiyum, civa ve kurşun gibi elementler sanayi, endüstri, atık su arıtma tesislerinden çıkan organik maddeler. Bunların kullanımı tüm bitkiler için riskli. Bakanlık bunların kullamını sınırladı. Ancak çiftçiler gübreye göre ücretsiz ya da çok ucuz olduğu için bunları kullanıyor. Bunların kullanıldığı yerde ağır metal kirliliği oluyor. Asıl patateste kullanılan kanserojen etki yapan ilaçlara dikkat etmek lazım.
Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi Nurseren Budak: Azot, bitkilerin yeşil bölümlerinde etkili olduğu için, normal kullanım sınırları içinde patatesin yumrusunda nitrat birikimi olmaz. Bu nedenle uluslararası kodekslerde, patates risk grubunda kabul edilmediği için nitrat limiti belirlenmemiştir.
Önce analiz, sonra gübre
Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Gökhan Günaydın: Yüksek gübre kullanımı sorunu yaşanan yerlerde, bu tür risklerin bulunması sürpriz değil. Gübre toprak analiz sonuçlarına göre kullanılmalı. Nitratın suda çözünülürlüğü daha kolay olduğu için kanser yapma riski daha yüksek. Ancak burada doğrudan bir kanser etkisinden değil, radyasyon gibi kanserin altyapısını oluşturmasından söz edilebilir.
'Patates' açıklaması
TBMM Patates Üreticilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı Erdoğan Özegen ise yaptığı açıklamada, Türkiye'deki yanlış gübrelemeye dikkat çekmek amacıyla aktarılmış olan bilgilerin, sadece patates ürünü ile ilgili olmadığını söyledi. Toprağa ihtiyaç fazlası azot verilmesinin tüm ürünler için tehlikeli olacağına dikkat çekmek için komisyonda bu bilgilerin kullanıldığını belirten Özgen, "Ancak, komisyonumuzun yaptığı çalışmalarda habere konu olan ve patateste insan sağlığı açısından tehlike arz eden bir duruma rastlanmamıştır" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7409097409090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.