Patlama günü Reyhanlı'da tüm MOBESE'ler arızalıydı

Patlama günü Reyhanlı'da tüm MOBESE'ler arızalıydı
Patlama günü Reyhanlı'da tüm MOBESE'ler arızalıydı
Reyhanlı'da cumartesi günü yaşanan bombalı katliamın şoku sürerken, ilçedeki 73 MOBESE kamerasının tamamının, patlamadan birkaç gün önce 'sistem arızası' verdiği ve kayıt yapmadığı ortaya çıktı.

Radikal.com.tr - Türkiye 'deki en büyük terör saldırısına sahne olan Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, olayı aydınlatmayı kolaylaştıracak MOBESE kameralarının olay anında ve hemen öncesinde çalışmadığı öne sürüldü. İçişleri Bakanı bu iddianın doğru olmadığını söylerken Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Şehir girişindeki MOBESE'lerle ilgili özel bir şey mi var, onu ben de doğrusu tam bilemiyorum. Henüz o konuda tam bir ileri bilgi almadım" dedi.

Reyhanlı ilçe merkezindeki MOBESE kameralarının geçen hafta sistem hatası verdiği ve olay öncesinden başlayarak, patlama anında da devre dışı kaldığı öne sürüldü.

Akşam gazetesinden Levent Albayrak’ın haberine göre, güvenlik güçlerinin en büyük ipucu kaynağı olan MOBESE kameralarındaki arızayı gidermek için teknik ekibin çalışma başlattığı ancak patlamaların yaşandığı gün bu arızanın henüz giderilemediği, bu nedenle soruşturmayı kolaylaştıracak kamera görüntüleri elde edilemediği belirtildi.

İlçe genelindeki 73 MOBESE kamerasının büyük bölümü, patlamaların meydana geldiği noktaları doğrudan görüyordu.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, konuyla ilgili olarak, “Mobese kayıtlarının çalışmadığı iddiası tevatür, MOBESE'ler kayıttaydı” dedi.

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ise basın mensuplarının MOBESE’lerin çalışıp çalışmadığı yönündeki sorusunu yanıtsız bıraktı.

Güvenlik kameralarının bir haftadır kapalı olduğu yönündeki ifadeler Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a da soruldu. Atalay, konuyu tam bilemediğini ifade ederek, " Bugün öyle bir bilgi var. Aslında bizde o araçların şehirdeki girişi ve oradaki yerleşimiyle ilgili görüntüler var tabii. Ama şehir girişindeki MOBESE'lerle ilgili özel bir şey mi var, onu ben de doğrusu tam bilemiyorum. Henüz o konuda tam bir ileri bilgi almadım" dedi.