Patlamayı sadece savcılar görecek!

Patlamayı sadece savcılar görecek!
Patlamayı sadece savcılar görecek!
Cilvegözü Sınır Kapısı'nda yaşanan patlamayı kaydeden güvenlik kamerası görüntüleri için gizlilik kararı. CHP milletvekilleri kararın, bombanın kaynağını karanlıkta bırakmaya yönelik olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

HATAY - Hatay'ın Cilvegözü sınır kapısında meydana gelen patlamayı kaydeden güvenlik kameraları için savcılık gizlilik kararı aldı. Görüntüleri izlemek isteyen CHPli millevekillerine görüntüler bu karar gerekçe gösterilerek verilmedi.
Patlamanın ardından Cilvegözü sınır kapısında haraketli saatler yaşanıyor. Olay yeri inceleme ekipler patlamanın olduğu alanda delil araması yaparken, sınırın her iki tarafında da yüzlerce araçlık uzun kuyruklar oluştu. Gazeteciler bir yandan kapının etrafındaki tepelere çıkıp olay yerinin görüntüsünü çekmeye çalışırken, jandarma da bir yandan gazetecileri kovalıyor. Olay yerinde siyasilerin incelemeleri de devam ediyor. CHP'yi temsilen olay yerine öğle saatlerinde gelen Hatay Milletvekili Hasan Akyol ile Hurşit Güneş olay yerini inceledi. Güneş ve Akyol incelemelerinin ardından bir açıklamada bulundu. Güneş, dün Hatay'a gelen 3 bakanı eleştirerek şunları söyledi, "Amacımız doğru bilgileri alıp yorumda bulunmaktı. Bize verilen tek bilgi aracın Suriye 'den geldiği. Tek ve ısrarla bu bilgi veriliyor. Kamera kayıtlarının incelendiği söylendi. İnceleme yapılmış ve gidilmiş. Açıklamada 3 bakan, aracın Suriye'den geldiğini söyledi. Olabilir. Kamera kayıtların hem validen hem de başsavcıdan talep ettim. Bize görüntülerle ilgili gizlilik kararı alındığı söylendi. Biz de görelim biz de söyleyelim dedik ama 'hayır' dendi. Biz görmek istediğimizde, 'gizlilik kararı alındı' dendi. Bunu açık yürekle söylüyorum ki kınıyorum. Sadece 3 bakan görebiliyor, fakat ana muhalefet partisinin 3 yetkilisi göremiyor? Bomba ne tür bir bomba? Çok önemli çünkü ne tür bir bomba olduğu bilinirse nerede yapıldığını ve kimin yaptığını öğrenebiliriz. Bu bölgede bomba imalatı olduğu belli. Bu bomba nereden geliyor? Sınırın kontrolü kimlerin elinde? Resmen kapatıldığı söylenen bir yerden nasıl oluyor da bu araç giriyor. Hükümet resmen kapattığını söyledi, nasıl geliyor o araç? Bizim topraklarımıza girdi ve hem bizim hem de Suriye'nin vatandaşlarını öldürdü."