'Patlasaydı Kocaeli itfaiyesi kalmazdı'

'Patlasaydı Kocaeli itfaiyesi kalmazdı'
'Patlasaydı Kocaeli itfaiyesi kalmazdı'

Boya malzemeleri deposundan geriye erimiş çelik aksam, yere dökülmüş sıvılar kaldı. FOTOğRAF: ERGUN AYAZ / DHA

KOCAELİ - Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde kimyevi maddelerin bulunduğu depoda önceki sabah çıkan ve 15 saat sonra söndürülebilen yangında facianın eşiğinden dönüldüğü anlaşıldı. Depoya 10 metre mesafede ışıkla bile reaksiyona girebilen nitroselüloz depolanmıştı! Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara, “Nitroselüloz patlasaydı deponun kurulduğu tepe yerle bir olurdu, çevredeki vatandaşlar ölür, Kocaeli itfaiye teşkilatı diye bir şey kalmazdı” dedi. 
Çerkeşli köyünde vernik, tiner, solvent gibi maddeler bulunan 4 bin 600 metrekarelik depoda önceki gün önce patlama ardından yangın çıktı. 

İKİ DAKİKADA ULAŞILDI: İtfaiye ekipleri yangın ihbarını sabah 05.25’de aldı. 05.27’de Dilovası’ndaki ekip yangın yerine ulaştı. 20 araçla intikal ettik. Yanan deponun kuzey doğusunda, depoya 10 metre mesafede perde betonla yapılmış diğer bir depoda ışıkla bile reaksiyona  geçebilen çok şiddetli patlama özelliğine sahip nitroselülozunun bulunduğu öğrenildi. Depoyu söndürme imkânının olmadığını anladık. Hedefimiz yangının büyümesini önlemeye yönelik oldu. 

RÜZGÂR ŞANSI: Deponun yanan kısmında boya sanayinde kullanılan 30’u aşkın türde kimyasal madde vardı. Bazıları 2 kilometre kadar yakına yaklaşılması ve birkaç kez solunması halinde bile öldürücüydü. O dakikadan sonra alevli yanan kısma müdahale etmememiz gerektiğini düşündük. İtfaiyeciler arasında ’Alev itfaiyecinin dostudur’ derler. Yangın sırasında rüzgârın olmaması, kimyasal maddelerden yayılan zehirli gazların buhar halde atmosfere yükselmesine neden oldu. Dumanın yakınından geçen martının bir anda hareketsiz kaldığını gördüm. 

TEHLİKE GEÇTİ: Yaptığımız her şey bilime, yangın söndürme tekniğine uygundur. O şiddetteki yangını, ancak bu şekilde yönetebilirdik. Yangının alevli kısmına müdahale etmeyerek zehirli gazların meskun mahallere yayılmasına, daha vahim sonuçların oluşmasına engel olduk. Ekiplerimiz orada her ihtimale karşı nöbet tuttuyor. Şu an itibarıyla hiçbir tehlike söz konusu değil. Yangının çıkış nedenini bilirkişi belirleyecek. 

ALTI AYDA BİR KONTROL YAKINDA!: Sanayiciler yangın algılama sistemlerini periyodik kontrol etmeli. Belediye olarak biz de çalışma  yapacağız. Altı ayda bir işyerlerinde yangın sistemlerinin çalışıp çalışmadığını kontrol edeceğiz.  (aa)