Patlayıcı dolu kamyona dur

Gümüşhane'de şehit

Erzincan'da cephane dolu kamyonetleri durdurulan PKK'lılar ateş açtı; dört asker yaralandı. Yaralı yakalanan bir PKK'lı götürüldüğü hastanelerde linç edilmek istendi. Gümüşhane'de PKK bir eri şehit etti.

GÜMÜŞHANE / DENİZLİ - Terör yüzünden bir ailenin daha içi yandı. Gümüşhane merkeze bağlı Çamlıköy Hasandağı mevkiinde dün saat 08.00 sıralarında devriye görevi yapan jandarmalara bir grup PKK'lı ateş açtı. PKK'lıların açtığı ateş sonucu 22 yaşındaki Denizlili Jandarma Er Basri Aslan şehit oldu.
7 aylık asker Basri Aslan'ın ölüm haberini ailesine öğle saatlerinde şehidin evine giden Çameli Kaymakamı Hüseyin Avcı, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Yılmaz, Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş Metin Kurtcebe, 11. Piyade Tugay Komutanlığı'nda görevli subay ve askerler verdi. Anne Kezban Aslan, "Oğluma nasıl kıydılar, ben onsuz nasıl yaşarım" diye ağıtlar yaktı. Sağlık ekibi, acılı anneyi iğne yaparak sakinleştirdi. Baba Hasan Aslan oğlunun birliğini sabah aradığını, ancak kendisiyle görüşemediğini söyledi. Baba Aslan, "Acımız büyük, vatan sağolsun. Oğlum, annesi ile telefonda üç gün önce konuşmuştu. İyi olduğunu söylemişti. Bugün arama gereği duydum, sesini duymak istedim. Aradım ama birliğinde telefona çıkan asker, görevde olduğunu söyledi. Meğer oğlum şehit olmuş" dedi.
Askere gitmeden önce Acıpayam'da alçı-sıva işleri yapan, birliğine katılmadan üç ay önce de Acıpayam'da oturan köylüsü 17 yaşındaki Özlem Erdoğan ile nişanlanan Aslan'ın şehit düştüğü haberi, evlilik hayalleri kuran genç kızı da gözyaşlarına boğdu. Özlem Erdoğan, "Böyle olacağını biliyordum, şehit olacağını biliyordum" diyerek gözyaşı döktü.
Aslan'ın, nişanlısı Özlem'e yazdığı son mektup da gözleri yaşarttı: "Olur ya bir çatışmada şehit olursam arkamdan sakın yas tutma. Bırak mezarımda rahat yatayım. Bedenimden komando elbisemi çıkartmayın, onlar benim gururumdur. Ölünce kefenim olacak. Başımdan mavi beremi çıkartmayın benim şerefim olacak. Ayağımdan botlarımı çıkartmayın, onlar nice yollar aşacak, şehit olursam sırat köprüsünden onlarla geçeceğim.
Elimden tüfeğimi almayın o benim namusumdur. Yaramın kanını silmeyin ahirette hesabı sorulacak. Göğsümdeki kör kurşunu çıkarmayın o benim madalyam olacak. İnşallah bunlar olmazsa ben sana kavuşurum sevdiğim."
Basri Aslan için Gümüşhane İl Jandarma Komutanlığı'nda tören düzenlendi. Vatandaşlar 'Hepimiz Mehmet'iz, PKK'ya yeteriz', 'Kahrolsun PKK, işbirlikçi AKP', 'Yan gelip yatmadı, vatanını satmadı' diye slogan attı.
Aslan'ın şehit olmasının ardından başlatılan operasyonda üç PKK'lı öldürüldü.

* * * * *
Generalden Dink'li şiir
Basri Aslan için Gümüşhane'de düzenlenen törende Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Dursun Ali Karaduman bir konuşma yaptı. Karaduman, "18 Ocak'ta Diyarbakır Lice'de şehit olan Astsubay Kıdemli Çavuş Kadir Aydın için yazılmış bir şiiri okumadan geçemeyeceğim" dedi.
Ey koca dünya, ben de öldüm / Belli ki hiçbirinizin haberi yok / Hem de Dink'ten sadece bir gün önce /Ama sen ne duydun, ne gördün, ne umursadın / Ölümümden hemen sonra kameralar gelmedi oraya / Halk da toplanmadı, ellerinde karanfil ve mumlarla / Hiçbir devlet büyüğü ve Amerika da kınamadı ölümümü / Ve yazmadılar adımı mezar taşımdan başka hiçbir yere / Halbuki, benim adım öz ve öz Türkçe'ydi; Kadir Aydın / Okunması, söylenmesi ve yazılması onunkinden daha kolaydı / Ama anmadı beni babamdan gayri kimse, onu andıkları gibi/ Ve yazılmadı başka hiçbir yere adım, anamın yüreğinden başka / Ben gencecik bir fidandım, daha hiç tomurcuk vermemiş / Ve soldurdular beni Lice'de, hayatımın baharında / Beni de vurdular, ben de öldüm, bilmem duydunuz mu ama / Bulamadılar beni vuranları 32 saatte, belki de hiç aramadılar / Ben kendi vatanımda, vatanımı vatansızlardan korumak için öldüm / Ben Türk'üm, adım Türkçe, ama öğrenemedi adımı hiç kimse / Bir kez bile manşet de olmadım ya, o gül yüzümle gazetelere / İşte ey koca dünya, ben asıl o gün öldüm.