Patlayıcıda 'füze' izleri bulundu

Patlayıcıda 'füze' izleri bulundu
Patlayıcıda 'füze' izleri bulundu

Kadriye Alyar, kayınvalidesine Anneler Günü hediyesi almak için çıktığında patlama oldu. Kanlı saldırı 9 aylık ikizleri Anneler Günü nde öksüz bıraktı

Reyhanlı'da kullanılan patlayıcıların, füze başlıklarında kullanılan ve 'gizli servis bombası' olarak bilinen RDX'le güçlendirildiği ortaya çıktı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde saldırının ardından emniyet güçlerinin çalışması sürerken saldırıda kullanılan patlayıcının, füze başlıklarında kullanılan RDX’lerle güçlendirildiği ortaya çıktı.
Güvenlik güçleri olay yerinde çalışmalarını sürdürdü. Delil toplayan ekiplere Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürü Cihangir Çelik de eşlik etti. Saldırıda kullanılan araçların bir yıl önce sıfır olarak alındığı ve bu olaya kadar trafiğe çıkmadığı belirtildi. Bombacıların, araçlara yükledikleri C4-plastik patlayıcıyı füze başlıklarında kullanılan ve tahrip gücünü arttıran RDX’le patlattıkları belirtildi. Bir plastik patlayıcı türü olan RDX ‘gizli servis bombası’ olarak biliniyor. Uğur Mumcu cinayetinden Ankara Anafartalar Çarşısı patlamasına kadar birçok eylemde kullanıldı. Nükleer silah başlıklarında da kullanılan çok güçlü bir patlayıcı. Gözaltına alınanlardan birinin DHKP-C, bir diğer kişinin Acilciler olarak bilinen örgüt mensubu olduğu öne sürüldü. Saldırıların arkasında ise DHKP-C yöneticisi Hüseyin Fevzi Tekin’in olduğu iddia ediliyor.

İlçe tedirgin

Olay yerinde çalışmalar sürerken Reyhanlı’da da gergin bekleyiş gün boyu devam etti. Ölenlerden kimliği tespit edilenler toprağa verilirken, ‘kayıp’ yakınları ise hastane önünde bekledi. Kayıplardan 30 yaşındaki İbrahim Yaşar’ın yakınları Reyhanlı Devlet Hastanesi önünde bekleyen ailelerden biri. Yaşar’ın amcası Adnan Yaşar, “Patlamadan 10 dakika önce telefonla görüşmüştük. Sonra kendisinden haber alamadık. Getirilen cenazelere baktık, hepsi yandığı için teşhis edemedik” dedi.

Yağmur kurtardı

Birçok kişi katliamdan şans eseri kurtulmuş. Çetin Çelik de patlamanın olduğu meydanda ayakkabı boyacılığı yapan amcasının sağanak sayesinde kurtulduğunu anlatıyor: “Amcam şiddetli yağmur olunca eve gidiyor. Yola çıktıktan 5 dakika sonra da patlama oluyor. Patlama olduğunda biz yaklaşık yarım saat yaralılara müdahale edemedik. Patlamadan sonra çevrede bulunan araçlar da patlıyordu. Duman ve alevlerden yaklaşamıyorduk. Patlamanın olduğu yerde bir araç daha vardı. Bagajında eli aracın tamponuna bağlanmış bir ceset vardı. Her tarafı yanmıştı. Bagajda yatar vaziyette duruyordu.”

Sığınmacılara öfke var

Görgü tanıklarına göre en fazla kayıp ikinci patlamanın gerçekleştiği PTT’nin önünde yaşandı: “İlk patlama olduğunda ne olduğunu anlamak için buradakiler dışarı çıktı. Birkaç dakika içerisinde de burada patlama oldu. Burası Reyhanlı’nın en işlek yeri. Çok sayıda yaralı ve ölü taşıdık. İlk başta duman ve alevlerden kimseye müdahale edemedik. İlk patlama olduğunda elektrikler kesildi. O an karanlıkta panik oluştu. Yakındaki dershanede deneme sınavı varmış. Oradan çok sayıda öğrenciyi araçlarla hastaneye gönderdik.”
Reyhanlı’da Suriyeli sığınmacılara büyük öfke var. Birçok kişi, “Suriyelilere evimizi açtık, kiraya verdik. Ekmek verdik. İki yıldır başımıza gelmeyen kalmadı” diyor. Güvenlik güçleri Suriyelilerin yaşadığı bölgeleri çembere almış durumda. Yol üzerinde Suriye plakalı birçok araç vatandaşlar tarafından tahrip edilmiş.
‘Anneler Günü’nde anneleri ağlattılar...

Patlamanın hem Anneler Günü hem de dershane sınavının olduğu esnada gerçekleşmesi can kaybını arttırdı. Ölenlerden biri 31 yaşındaki telefon tamircisi Ali Diken namaza gitmek için işyerinden çıktığı sırada patlamaya yakalandı. 68 yaşındaki Fehmi Karaca da patlamanın gerçekleştiği meydanda bakkal işletiyordu. Karaca’yı oğlu ayak parmaklarından tanıyabildi. Hayatını kaybeden bir diğer isim 18 yaşındaki Murat Yelliz ise umreye gitmek için son hazırlıklarını yapıyordu. İşyerine giderken yolda patlamaya yakalandı... Patlamadan geriye onlarca acı hatıra kaldı. Reyhanlılılar dün daha neler olup bittiğini anlamadan yakınlarını, eşlerini, çocuklarını toprağa verdi.

Kimlikleri belirlenenler

46 kişiden kimlikleri belirlenenler: Mehmet İri, Abdülkadir İşcan, Meryem Zor (14), İbrahim Çelik, Tahir Yumuşak, Fidan Zor, Hakan Çalım, Abdo Ersürer (40), Kadriye Aylar, Ahmet Okyay, Ahmet Hamdi Bozkaya (33), Vahit Altıntaş, Yusuf İşgör (22), Kemal Akıncı, Azize Yumuşak, Hüseyin Çolak, Mustafa Ayaz, Sabiha Dereceli, Murat Yeliz (17), Mehmet Ali Şanlıoğlu (28), Ahmet Uyar (45), Ahmet Ceyhan (33), Nihal Şimşek (25), Fehmi Karaca (69), Selim Arslan, Hakan Kurtulan (28), M. Koray Cüneydioğlu, Nihat Özdemir, Turgay Güdük, M. Ali Karakuş, Muzaffer Beşer, Oğuzhan Tuna, Elif Kanlı, Halil Erdemci, Nadire Kuvvet, Fatma Nur Erboz (3), Retibe Biter, Ahid Nehhal Hasan ve Atşe Sabana.


  http://www.radikal.com.tr/1133174113317422

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sayın nitemtran - amet28

  sayın arkadaşım madem bu haberle yalan hükümet neden yayın yasağı getiriyor?önce bunun cevabını bul ondan sonra benden hesap sore.

  Çok üzücü... - tahoni

  Hiçbir sıfat taşımadan olaya sadece vicdanlı bir insan olarak bakmak lazım. İnsanların arasında hedef göstermeden bomba patlamak, insanlık dışı bir şeydir. Her ne sebep için yapılırsa yapılsın, katliam yaparak kime ne için hizmet edilir. Hele bunu sol adı altında, yada Esed gibi bir diktatöre destek olsun diye yapmak daha da vahim. O zaman özgür suriye ordusundan, el kaide den, hizbullahdan, el beşirden, derin devletten ne farkın kalır. Ama Reyhanlıdaki durum biraz karışık. Açıkcası ben akp hükümetine bu konuda hiç güvenmiyorum. Mesela başbakanın süreyi tavrı düşmanca olmasaydı, bu patlamanın ortamı doğar mıydı. Bu patlama siyaseten kimin işine yarıyor. Maden bu kadar mükemmel bir istihbarat teşkilatınız var, neden patlama olmadan yakalamadınız o kişileri. Nasıl oluyor da patlamadan 5 saat sonra hepsini elinizle koymuş gibi yakaladınız. Böyle ciddi ve vahşi bir eylemi yapan kişiler, bu kadar acemilermi çabucak yakalandılar. AKP'nin yanlış suriye politikaları yüzünden, ülkenin güneyi islamcı örgütlerin üssü olmadı mı. Bu soruların cevaplarını belkide hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz. Fakat hangi amaca hizmet ederse etsin, masum insanların arasında bomba patlatıp, büyük acılara neden olanların, hiç bir iyi amaca hizmet edeceğine kesinlikle inanmıyorum ve ayırt etmeksizin onları lanetliyorum...

  ? - DevriM19171917

  DHKP C yada Acilciler var bu olayın arkasında bu akp aklarmı öso bu ülke sınırları yol geçen hanı gibi kullanmasını haklı gösterir mi patlamadan bir kaç saat sonra öso patlama görüntülerini verdi internete bu nasıl bir tesadüfdür bu ülke patlamadan bir kaç saat sonra suçluları bulmayı beceriyorda patlama olmadan haberi nasıl olmuyor çok soru işareti var kim yaparsa yapsın bu bir insanlık suçu bu suçun baş sorumlusun akp okuma yazması olan okudunu anlayan herkes bunu bilir en büyük suç bu hükümetde ve akp ....

  İç savaşla uğraşan Suriye, neden Türkiye ile savaşmak istesin? - Zeynep Ekşioğlu

  İsrail, Suriye'yi bombalamasına rağmen cevap vermediler. Bu kadar iç karışıklığı varken, bir de dışarıda bir savaşa girmek istemeleri imkansız gözüküyor. Fail, Suriye olması mümkün gözükmüyor tersine Suriye ile Türkiye'nin savaşmasını isteyen 3. unsurlar olduğu oldukça açık.

  hadi ordan - noname99

  Şu gözaltına alınanlardan birinin bile şu patlama ile ilgisi varsa ben de astronot olim. Aklıma ilk Gaziantep patlamasında içeri atılan 20 senelik öğretmen geldi. At içeri. Maksat iş yapmış gözükelim.

  rdx - jumpercoco

  rdx maddesi 1898 yılından beri kullanılan ikinci dünya savaşında yoğunlukla kullanılmış kimyasal bir bileşkedir. daha fazla bilgi için:http://en.wikipedia.org/wiki/RDX.RDX kullanmak öyle üstün bir teknoloji bile gerekmiyor.Bazı yorumcu arkadaşların verdiği linkte gözüktüğü gibi amatör bomba yapıcılarının bile kullandığı bir malzemedir.Radikal gazeteci maalesef rdx ile ilgili bilgiyi biraz eksik aktarmış.Bir sol örgütün Adana'da onlarca insanın ölümüne neden olacak bir saldırı düzenlemesi çok mantıksızdır.Hikayeyi nasıl yazacaksınız?THKP-C Suriye ile Türkiye'yi savaştırmak mı istiyor diyeceksiniz?Saçma.THKP-C Suriye kökenli bir örgüt diyeceksiniz.Başındaki T harfi Türkiye demektir.Bunu da diyemezsiniz.Olmaz bu yalanınız da tutmaz.Ancak İstanbul valisi ile atmasyon konusunda yarışırsınız.Her patlamada zaten sol örgütlere yakıştırma yapmak artık bir devlet geleneği oldu.Ama bu geçen bir 1 Mayıs'da tüm halk kim şiddet sevdalısı gördü.Terörü solun içinde aramayın efendiler.

  rdx - ercint

  maşallah çok başarılı bir manipülasyon. madem rdx'ten bahsediyorsunuz şu videoyu izleyin ve rdx'i kimler kullanıyormuş görün: http://www.bbc.co.uk/turkce/multimedya/2013/01/130130_dg_bombmaker.shtml