'Patlayıcıların çoğu bulunuyor'

TSK, basına terörle mücadele brifingi verdi. Korgeneral Özel: "Kayıpların eğitim düzeyiyle ilgisi yok. Halk tüm mayınlar patlıyor sanıyor. Mayın ve patlayıcıların yüzde 70'ini bulup imha ediyoruz."
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ISPARTA - Genelkurmay Başkanlığı, 'PKK ile mücadele eden askerlerin iyi eğitilmediği, mayın ile uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı gerekli önlemler alınmadığı için son dönemde önemli zaiyatlar verildiği' yönündeki eleştirilere Isparta'daki Dağ Komando Okulu'na düzenlediği 'basın turu' ile yanıt verdi. Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Komutan Yardımcısı Korgeneral Necdet Özel, "Verilen zayiyatın eğitim seviyesiyle alakası yok" diye konuştu.
'ABD'den ilerdeyiz'
Genelkurmay'ın düzenlenen basın turuna 69 basın mensubu katıldı. Eğirdir'deki Kara Kuvvetleri Komutanlığı Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda Okul Komutanı Tuğgeneral Mustafa Serdar Ekizoğlu tarafından brifing verildi. Okulun Eğirdir'de kurulduğu arazi yapısı ve iklim bakımından Güneydoğu'ya benzerliğine dikkat çeken Ekizoğlu, 127 zorlu özel engelden geçmeden komando olmanın mümkün olmadığını anlattı. Ekizoğlu, Türk Komandoları ile Amerikan Ranger'larının karşılaştırmasını yaparken, Türkiye'de Komando eğitiminin 155, ABD Ranger'larında ise bu sürenin sadece 61 gün olduğunu söyledi. Ekizoğlu, Türk komandolarının aldıkları eğitimin niteliği ile Ranger'lardan iyi olduklarını ifade etti.
Uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı son teknoloji ürünü olan ve TSK envanterine yeni giren 'radyo frekansı köreltme ve karıştırma cihazı' basın mensuplarına tanıtılırken görüntü alınmasına izin verilmedi. Tamamen yerli üretim olan karıştırıcı, konvoyların güvenliğinin sağlanması maksadıyla araçlara monte ediliyor. Sırt ve el çantasına uyarlanabilen modelleri de bulunan karıştırıcının etki alanının kullanılacağa yere göre değişebileceği belirtildi. Sistem, patlayıcı düzeneği ile tetikleyici (telsiz, cep telefonu gibi) arasındaki frekansın dalga boyunu karıştırarak komutun algılanmamasını sağlayarak geçtiği güzergâh üzerindeki tüm frekanslar birbirine karıştığı için iletişim geçici olarak sağlanamıyor. Bu tür kaç araç olduğu sorusuna, "Birliklerimizin ihtiyacını karşılayacak kadar gönderiliyor" yanıtı verildi.
Korgeneral Özel, PKK'nın eskiden korku salarak halktan destek aldığını ancak bunun artık böyle olmadığını, belirterek, "Vatandaşımızın tek derdi var o da toprağı ve işi" dedi. Özel, kimi çevrelerin mayın ve uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı TSK'yı gerekli önlemleri almamakla eleştirdiğinin anımsatılması üzerine şöyle dedi:
"Verilen zayiyatın askeri eğitim seviyesiyle alakası yok. Vatandaşımız zannediyor ki, tüm mayınlar patlıyor. Oysa teröristlerce döşenen mayınların ve patlayıcıların yüzde 70'ini imha ediyoruz. Eskiden basmalı mayın kullanan PKK uzaktan kumandalı bombaya geçti. PKK artık araçların mayına tesadüf etmesinin yerine aracın bombanın yakınından geçmesini bekliyor. Bu tip bombalar Irak'ta doğan otorite boşluğundan yararlanarak maalesef PKK'nın eline geçti. PKK'yla ilgili nokta istihbarat olmadığı sürece arazide dolaşıyoruz. O saklanmış bizi görüyor, biz onu arıyoruz. Sıcak temasa girmek istemiyorlar. Onun yerine uzaktan kumandalı bombalarla saldırmayı tercih ediyorlar."