Patlıcanda tehlike

İsveç Ulusal Gıda Kurumu, Antalya'dan ithal edilen patlıcanlarda sağlığa zararlı kimyasal madde kalıntısı tespit etti. Ülkeye 3 Mart'tan önce gönderilen tüm ürünlerin satışı yasaklandı.

ANTALYA/İSTANBUL - İsveç, Antalya'dan ithal ettiği patlıcanlarda kimyasal madde kalıntısı belirlenmesi üzerine ihracatçı firmanın 3 Mart'tan önce gönderdiği malların satışını yasakladı.
Antalya İhracatçı Birlikleri (AİB) Genel Sekreteri Füsun Evrensevdi, ihracatçı firmalara gönderdiği uyarı yazısında, İsveç Ulusal Gıda Kurumu'nca yapılan denetimlerde, Antalya'dan gelen patlıcanlarda
'bromopropylate' adı verilen kimyasal madde belirlendiğini açıkladı. Evrensevdi, bu ülkeye patlıcan ihracatı yapan firmanın, İsveç Ulusal Gıda Kurumu'nun kararına itiraz hakkının bulunduğu, bundan sonra gelecek ürünlerin analizlerinde olumsuz bir sonuca varılması halinde, analiz masraflarının Türk firması tarafından karşılanacağını hatırlattı.
İhracatçı firmadan itiraz yok
Üretici ve ihracatçıları uyaran Evrensevdi, üretim veya pazarlama safhasındaki bulaşmadan veya yanlış tarımsal uygulamalardan kaynaklanan bu tür olayların yaygınlaşması halinde, AB üyesi ülkelere konuyla ilgili bildirim yapılabileceğini, bu yüzden konuya azami hassasiyet gösterilmesini istedi. İhracatçı firma yetkilileri ise kendilerine tebligat yapılmadığı için itirazda bulunmadıklarını söyledi. Patlıcanlarda kullanılan 'bromopropylate' adlı kimyasal maddeye ilişkin uzman görüşleri ise şöyle:
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın: "Kırmızı örümcek için kullanılan bir ilaç. Ticari ismi Neoron olan ilaç ruhsatlı. Sebze ve ve meyvelerde kullanılıyor. Piyasada bekleme süresi en uzun ve etkili ilaçlardan. Bu ilacı attıktan en az 14 gün sonra hasat yapılmalı. Burada ya ilacın bekleme süresine uyulmadı ya da doz aşımı yapıldı. Kişi üzerinde alerjiden kanserojene kadar zararı olabilir. Zirai mücadelede kullanılan pestisitler tehlikelidir. Bu ilaçların ziraat mühendisleri tarafından reçeteyle satılması gerekiyor. Ancak Türkiye'de zirai mücadele ilaçlarını herkes satabiliyor ve de reçetesiz. Bu konudaki denetimler ise çok yetersiz."
Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ali Haydar Süslü:
"Türkiyede ilaç kullanımının yasal sınırı 'bir miligram/bir kilogram' olarak belirlenmiştir. Ancak her ülke kendi sınırlarını belirler. Piyasadaki ürünler belirlenen sınırlara göre satışa çıkarılmalıdır.
İhracatta ise ihraç edilecek ülkenin yasaları dikkate alınmalıdır.
İsveç'teki sınırlar daha düşük olabilir. Eğer sınırları aşan ilaç kullanımı varsa ürünün reddedilmesi, ürün piyasaya sürülmüşse toplatılması gerekir." (aa, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7416947416940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.