Patriğin bir bildiği mi var?

Ankara'ya gelen ilk Rus Ortodoks Patriği olan Krill, kendisine Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılabileceğine ilişkin bilgi ulaştığını söylediTARIK IŞIK

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile bir araya gelen Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Krill, 1971’den beri kapalı bulunan Heybeliada Ruhban Okulu konusunda iyimser konuştu. Krill, “Okulun açılabileceğine dair bilgi bize ulaştı” dedi.
Rus Patriği Krill, Başbakanlık’a gelişinde Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan tarafından karşılandı ve uğurlandı. 50 dakika süren basına kapalı görüşmede, Krill Erdoğan’a, ziyaretin anısına Paskalya yumurtası hediye etti. Patrik Krill’in, “Halklarımız karşılıklı olarak dini hoşgörüyü muhafaza ediyor. Türkiye’ye gelen Rus turistler de halklarımızın birbirini daha yakından tanıması ve yakınlaşması için vesile oluşturuyor” sözleri üzerine Erdoğan, “Son dönemde artan Türk-Rus evlilikleri de halklarımız arasında karşılıklı anlayışın artmasına ve yayılmasına yol açıyor” dedi. Patrik Krill, Antalya’ya gelen Rus turistler için kilise ihtiyacı olduğunu belirtirken, Erdoğan, bu konuda kolaylık göstereceklerini söyledi. Erdoğan, Türkiye’de 21 ilde 315 kilisenin 73 bin Hıristiyana hizmet ettiğini hatırlatarak, bu kiliselerin 161’inin İstanbul, 69’unun Mardin, 14’ünün İzmir, 14’ünün Hatay ve 11’inin de Çanakkale’de olduğu bilgisini verdi.
Patrik Krill, Erdoğan’ın Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez ile katıldığı oturumdaki ‘One minute’ tepkisinden dolayı övgüde bulundu. Patrik, “Rusya’da sizin Davos’taki tavrınızı çok takdir ettik. Kafelerde, evlerinde konuşmanızı televizyondan dinleyen Ruslar, sizi alkışlayarak duygularını dile getirdiler” dedi.
Patrik, Başbakanlık’ın ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’na giderek Başkan Ali Bardakoğlu ile görüştü. Krill ve Bardakoğlu görüşmelerin ardından yemekte de bir araya geldi. Balık, enginar, börek, tatlı ve salatadan oluşan yemeğin ardından iki din adamı kameraların önüne geçti. Bardakoğlu, “Radikal dini anlayışlar dinlerin özüne saygısızlık içerdiği gibi insanların huzurunu tehdit eden çok ciddi olumsuz bir gelişmedir. Siyasi ve uluslararası strateji amaçlı dini yayılmacılık faaliyetleri de netice itibarıyla dinleri bir kaos ve gerilim ortamına sevk etmektedir” dedi.

Rusya’daki cemaatler
İlk defa bir Rus patriğinin Ankara’yı ziyaret ettiğini hatırlatan Krill ise bir gazetecinin Rusya’daki Türkiye kökenli dini cemaatlerin faaliyetleri ile ilgili ne düşündüğünü sorması üzerine, dini cemaatlerin yasalar çerçevesinde faaliyet göstermesi gerektiğini vurguladı. Cemaatlerin yasalara aykırı olmaması, dinler arası düşmanlığı kışkırtmaması ve sosyal yapıyızedelememesi gerektiğine işaret eden Krill, Ruhban Okulu’nun açılmasıyla ilgili soruyu yanıtlarken de, şöyle dedi: “Okulun açılabileceğine dair bilgi bize ulaştı. Konuya olumlu bakıyoruz. Din özgürlü son derece önemlidir ve bunun sağlanması gerekir. Dini azınlıklar alanında da bazı somut adımların atılması gerektiğini de düşünüyorum. Ruhban Okulu’nun açılmasını doğru bir adım olarak görüyorum.” Başbakan Erdoğan’dan konuyla ilgili bir görüş alıp almadıklarının sorulması üzerine Krill, “Somut bir yorum alamadım.”