Patrik: Sıfatım ekümenik

Fener Rum Patriği Bartholomeos, hükümetle diyalog eksikliği yaşadıklarını, gayrimenkul edinme haklarının bulunmadığını, ekümenik sıfatını kullanamadıklarını belirterek eleştirilerde bulundu.

İSTANBUL - Fener Rum Patriği Bartholomeos, hükümetle diyalog eksikliği yaşadıklarını, gayrimenkul edinme haklarının bulunmadığını, ekümenik sıfatını kullanamadıklarını belirterek eleştirilerde bulundu. Bartholomeos, "Türkiye laik, dinler arası ayrımcılık uygulanmayan bir ülke. Ruhban okulunun, topraklarında bulunması bir şeref olacaktır" dedi.
Fener Rum Patrikhanesi ile Avrupa Parlamentosu (AP) Hıristiyan Demokratlar-Avrupa Demokratları Grubu'nca İstanbul'da düzenlenen 'Genişlemeyi Mümkün Kılacak Avrupa Dayanışma ve İşbirliği İçin Temeller' başlıklı uluslararası konferans Hilton Oteli'nde başladı. Konuşmacılar ruhban okulunun bir an önce açılması gerektiğini ifade ederken oturumun ardından söz alan Bartholomeos da "Hükümet ile aralarında diyalog olmamasından" yakındı.
'Hukuki kişiliğimiz yok'
Bartholomeos, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasının, 35 yıldır tartışıldığını kaydederek, hukuki bir kişiliklerinin olması gerektiğini söyledi. Bartholomeos, konuşmasını şöyle tamamladı: "Gayrimenkul edinme hakkımız yok. Bu durumda olan başka bir vakıf bilmiyorum. Ekümenik sıfatını da kullanmıyoruz."
Daha sonra söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli ise "Biz, diyaloğa açığız. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, randevu isteyene o anda randevu veriyor" dedi. Malvarlığı konusunun parlamento gündeminde olduğunu belirten Şaban Dişli, oturum sonunda basın mensuplarının sorusu üzere Patrik Bartholomeos'un 'ekümenik' ile ilgili sözlerini kullanmaması gerektiğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7607617607610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.