Patrik'e Atina'dan tam destek, Arınç'tan sitem: Milleti rencide etti

Patrik'e Atina'dan tam destek, Arınç'tan sitem: Milleti rencide etti
Patrik'e Atina'dan tam destek, Arınç'tan sitem: Milleti rencide etti

Fener Rum Patriği Bartholomeos?un ?Türkiye?de kendimi çarmıha gerilmiş gibi hissediyorum? sözü hem Türkiye?de hem uluslararası alanda yankı uyandırdı. fotoğraf: TOLGA ADANALI / aa

ATİNA / MANİSA - Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Fener Patriği Bartholomeos’un “Türkiye’de kendimi çarmıha gerilmiş gibi hissediyorum” sözlerini eleştirmesine Atina tepki gösterdi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise Patrik’in ‘Türk milletini rencide ettiğini’ söyledi.
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Grigoris Delavekuras “Yüz milyonlarca Hıristiyan ortodoksun dini ve ruhani lideri, mütevazılığı ve aklı selim sahibi olmakla tanınan bir lider, Türkiye’nin AB üyeliğini hararetle destekleyen Bartholomeos’un eğer düş kırıklığını bu kadar açık şekilde görülüyorsa, herkesin borcu ve özellikle patrikhane ile Rum azınlığın karşı karşıya bulunduğu durumdan sorumlu olanların borcu, onun söylediklerini dikkatle dinlemektir” dedi. Türkiye’nin yükümlülüklerinin bilindiğini belirten Delavekuras, sorunların, engellerin ve eksikliklerin AB raporlarında detaylı şekilde kaydedildiğini söyledi. Davutoğlu Patriğin sözlerine “Hak etmediğimiz karşılaştırmalar yapılmasını kabul edemeyiz” diyerek tepki göstermişti.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ise dün, Davutoğlu’nun tepkisinin ‘cılız’ olduğunu belirtirken, Patrik’i de “Bu sözleri son derece isabetsiz, yakışıksız, yersiz buluyoruz” diyerek eleştirdi.  

Arınç: Yanlış varsa telafi ederiz
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise Manisa’da AK Parti İl Başkanlığı’nca düzenlenen İl Danışma Meclisi Toplantısı çıkışında gazetecilerin soruları üzerine, Patrik Bartholomeos’un açıklamalarını değerlendirdi. Hükümet olarak kendilerine her zaman yardımcı olduklarını vurgulayan Arınç, şöyle devam etti:
“Maksadını aşan bir ifadedir. ‘Tercüme yanlışlığı’ mı dersiniz, yoksa ‘Sorana göre bir cevap vermiş’ mi dersiniz? Ama nereden bakarsanız bakın, çok yanlış. Türk milletini rencide etti bu konuşması.” 
Arınç, Vakıflardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak Patrik’le daha  önce gö-
rüştüğünü, gerekirse tekrar görüşeceğini belirtti. Arınç, “Bir yanlışlık, bir eksiklik, bir haksızlık varsa, bunu hükümet olarak telafi etmeye her zaman hazırız. Onların da Türkiye’de yaşamaktan ve böyle bir hükümeti muhatap bulmaktan memnun olmaları gerekir. Halkımızı rencide eden bu konuşmaya karşı umarım, çok doyurucu ve ikna edici bir açıklama yapsınlar” dedi. (Radikal, dha)