Patronsuz mağaza açıldı

Patronsuz mağaza açıldı
Patronsuz mağaza açıldı
Kazova Tekstil işçilerinin patronsuz ürettikleri kazak ve aksesuarları satacakları 'DirenKazova' mağazası, aydın ve sanatçıların da katılımıyla dün Şişli'de açıldı.

ELİF İNCE

Maaş ve tazminatlarının ödenmemesi üzerine Bomonti’deki tekstil fabrikasını işgalleriyle seslerini duyuran Kazova Tekstil işçilerinin ‘DirenKazova’ adlı mağazası Şişli’de aydın ve sanatçıların da katılımıyla açıldı. Açılış bir ‘defile’ ve konserle yapıldı.
Defilede sanatçı Halil Altındere’nin Gezi’den ilhamla tasarladığı ‘2014 Direniş Koleksiyonu’ kazaklar sergilendi, sokağa serilen kırmızı halı üzerinde Defne Koryürek, Ece Temelkuran, Ertuğrul Mavioğlu, Tuba Ünsal ve Met-Üst gibi isimler de kazakları giyerek yürüdü. Defileden sonra sokakta bir de konser düzenlendi.

SANATÇILAR TASARLADI
İşçilerin patronsuz ürettikleri kazak ve aksesuarları Hakan Gürsoytrak, Nazım Dikbaş, Nalan Yırtmaç, Güneş Terkol, Zeycan Alkış, Gözde İlkin, Firdevs Kayhan gibi sanatçılar tasarladı. Açılışta konuşan Feyyaz Yaman, sanatçıların Kazova işçileriyle dayanışmasını “70’li yıllarda yaşadığımız çok güzel bir buluşma” diye nitelendirdi. Dükkânın iç tasarımına destek olan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Ezgi Bakçay da “Kazova direnişi bize başka bir şekilde üretebileceğimizi düşünmeyi öğretti ve bu işin patronsuz da yapılabileceğini kanıtladı. Sanatçılar da kültür alanının emekçileri, onlar da özgürleşme mücadelesi veriyor” dedi. Dükkânın tasarımına Karşı Sanat Çalışmaları, Memed Erdener ve Metin Yeğin’in de destek verdi.
Mağaza, Abide-i Hürriyet Caddesi Hanımefendi Sokak. No:4/A. Şişli’de hizmet verecek.