Patten'a asker yanıtı

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Avrupa Komisyonu Dış-ilişkiler Sorumlusu Chris Patten'ın Atatürk millyetçiliğine yönelik sözlerine yanıt verdi.

İSTANBUL - Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Avrupa Komisyonu Dış-ilişkiler Sorumlusu Chris Patten'ın Atatürk millyetçiliğine yönelik sözlerine yanıt verdi. Başbuğ, Atatürk milliyetçiliğine yönelik her türlü girişimin üniter devlet yapısına karşı olduğunu söyledi. TSK'nın düzenlediği uluslararası sempozyum dün sona erdi.
Orgeneral Başbuğ, kapanış konuşmasında, Avrupa Birliği'nin (AB) gayri safi milli hasılasının yüzde 2'sinin altında savunma harcaması yaptığına dikkat çekerek, Avrupa ülkelerinin güvenliğe az önem verdiğini söyledi.
'Terörün dini, yoktur'
Terörizm tehdidine değinen Başbuğ, uluslararası terörle mücadelede BM'nin etkinliğinin artırılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: "Terörün dini, milleti ve coğrafyası yoktur. Terörizmi sadece bir dine dayandırmak doğru değildir. Terörle mücadelede politik söylemlerle sonuç alınamaz. Bunun yanında etkin imkân ve kabiliyetlere de gerek duyulmaktadır."
Başbuğ, Patten'ın Atatürk milliyetçiliğine yönelik eleştirilerine de şu karşılığı verdi:
"Atatürk milliyetçiliği, bazı Avrupa ülkelerinde yanlış yorumlanmaktadır. Türkiye'nin milliyetçilik anlayışı etnik ve dini temele dayanmamaktadır. Bu milliyetçilik anlayışını değiştirmeye veya aşındırmaya yönelik her türlü düşünce ve girişimlerin üniter devlet yapımıza karşı olduğu şüphesizdir."
NATO'nun danışmanlarından Chris Donnelly ise, NATO'da 'önemli olup da acil olmayan işlerin hiçbir zaman yapılmadığını' dile getirdi. Donnelly, NATO'nun açılımını 'No Action Talk Only (iş yok, laf çok)' şeklinde esprili bir şekilde tanımladı.