Paylan: Türkiye'nin batısının Kobane'ye el vermesine saldırıldı

Paylan: Türkiye'nin batısının Kobane'ye el vermesine saldırıldı
Paylan: Türkiye'nin batısının Kobane'ye el vermesine saldırıldı
HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan, Suruç'ta gerçekleşen bombalı saldırıyla ilgili konuştu. Saldırının gerçekleştiği Amara Kültür Evi'nin Kobane'yle dayanışma için hazırlanan bir kriz merkezi olduğunu hatırlatan Paylan, "Saldırı bu dayanışmaya düzenlendi" dedi.

RADİKAL - SGDF’nin (Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu) Kobane’ye insani yardım götürmek için toplandığı Suruç’ta gerçekleşen saldırıda son belirlemelere göre 30 kişi hayatını kaybetti, bazıları ağır 100’ün üzerinde yaralı var. İntihar bombacısının yaptığı kesinleşen saldırıyla ilgili HDP olağanüstü toplantı kararı aldı. Yarınki MYK toplantısının ana gündemi de Suruç saldırısı olacak.

HDP İstanbul İl Örgütü de bugün olağanüstü gündemle toplandı. Toplantı sonrası Agos’un ulaştığı HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan, toplantıda Barış Bloğu’nu olağanüstü toplantıya çağırmak, bu akşam İstanbul’da düzenlenecek eylem de dahil olmak üzere dayanışma eylemlerinin görüşüldüğünü bildirdi. Kobane direnişi sırasında iki ay Suruç’ta kalan Paylan, saldırıyla ilgili şunları söyledi: 

"Saldırının gerçekleştiği bahçe, hep birlikte örgütlediğimiz kriz merkezinin bahçesiydi. Aylardır da Kobane mücadelesine insani olarak destek veren insanların barındığı bir bahçedir. Bu gençler de yeniden inşa anlamında, dayanışmak için Kobane’ye gidiyorlardı. Bugün, bu dayanışmaya saldırıldı. Türkiye ’nin batısının Kobane’ye el vermesine, bir arada yaşama iradesine saldırıldı.”

“İSTİHBARATIN SALDIRIDAN HABERİ OLMAMA İHTİMALİ YOK"

Seçim döneminde Diyarbakır’daki HDP mitingi bombalamasını, Mersin ve Adana’daki saldırıları hatırlatan Paylan, “Bu saldırılara itidalle karşılık verdik. Fakat devlet aklı hala IŞİD’e yönelik net bir pozisyon almaya yanaşmıyor. Saldırıların bağlantıların oryaya çıkarılmadığı sürece bu saldırılara yol verilir. Hatta devlet içinden birileri bunlara yol veriyor olabilir. Türkiye’deki ciddi istihbarat ağının saldırıdan haberinin olmama ihtimali yok” ifadelerini kullandı. (Agos)