Pazara kadar soğuk ve yağmur

Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisine giren Türkiye, dün sabah göle döndü.

İSTANBUL - Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisine giren Türkiye, dün sabah göle döndü.
Büyük kentlerde yağmur nedeniyle trafik aksadı, dolu yüzünden tarım alanları zarar gördü, birçok ev ve işyerini su bastı. Yağışın hafta sonuna kadar etkili olacağı belirtildi.
İstanbul da yağıştan olumsuz etkilendi. Sabah erken saatlerde bastıran ve bir saat etkili olan sağanak yağış sırasında zaman zaman gökyüzü karardı, trafikte görüş mesafesi düştü. E-5 ve TEM'de şiddetli yağış nedeniyle oluşan 'gölcük'ler trafiği aksattı.
Uzun zamandır kuraklık yaşanan Edirne'de son 24 saatte metrekareye 32.2 kilogram yağış düştü, sıcaklık 13 dereceye indi.
Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde, önceki gece yağan dolu nedeniyle üzüm ve zeytin ürününün zarar gördüğü bildirildi. Şarköy Ziraat Odası Başkanı Ömer Düzgen, "Özellikle Yörgüç Köyü'nde üreticiler, üzümlerini Tekel'e teslim edemedikleri için, bağlardaki üzümler zarar gördü. Zeytin ağaçları da doludan etkilendi. Çiftçiler zorda" dedi.
Kış yüzünü gösterdi
Meteoroloji'den alınan bilgilere göre, hava sıcaklığı yurt genelinde yağışla birlikte 8-10 derece düştü. Yağış bugün de etkisini sürdürecek. İç Anadolu ve Karadeniz'in tamamı, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ve batısı, Akdeniz'in doğusu ve orta kısımları ile Güneydoğu'nun sağanak yağışlı, diğer bölgelerin ise parçalı bulutlu olması bekleniyor. Yağış yarın etkisini azaltarak doğuya yönelecek. Karadeniz'in tamamı ve Doğu Anadolu'nun kuzeyi yağışlı , Marmara'nın doğusu, İç Anadolu'nun kuzeyi ve Doğu Anadolu'nun güneyi parçalı bulutlu, diğer bölgeler ise açık ve güneşli bir gün geçirecek.
Yağışlı hava, pazar günü yurdun büyük bölümünde yerini güneşe bırakacak. Hava Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'de yağışlı, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Orta Karadeniz ise parçalı bulutlu olacak. Sıcaklık mevsim normallerine dönecek.