Pazarcılar AB'ye giriyor

Avrupa Birliği (AB) standartları hayatımızın her alanına girmeye başladı. Altındağ Belediyesi, halk pazarlarını AB standartlarına uygun hale getirmek için çalışmalara başladı.
Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Avrupa Birliği (AB) standartları hayatımızın her alanına girmeye başladı. Altındağ Belediyesi, halk pazarlarını AB standartlarına uygun hale getirmek için çalışmalara başladı.
Altındağ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararı doğrultusunda 18 pazaryerindeki 1100 pazarcıya uyulması gereken kuralları bildirdi. Buna göre esnaf, üç ayda bir sağlık kontrolünden geçecek, açıkta ve ambalajsız mal satamayacak, su içeren ürünleri sıfır ile +4 derece arasında satacak.
Başkan: Önce sağlık
Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, halkın sağlığı açısından AB standartlarına uymanın çok önemli olduğunu söyledi. Uyum için pazarcılara bir aylık süre verildiğini belirten Tiryaki, bu sürenin sonunda zabıta ekiplerinin periyodik denetimlerine başlayacağını ifade etti.
Pazarcılar da uygulamadan oldukça memnun. Pazaryeri Esnaf Odası Başkanvekili Zeki Gezik, pazarcıların marketlerle rekabet edebilmesi için bu standartların şart olduğunu söyledi. Getirilen kuralların kendi lehlerine olduğuna dikkat çeken Gezik, "Hem halkımız sağlıklı sebze-meyve yiyecek, hem de bizim esnaf olarak marketlerle rekabet etme şansımız doğacak" dedi.
Özellikle, 20-25 milyar liraya mal olacak krom kaplama tezgâh şartının birçok esnafı olumsuz etkileyeceğini dile getiren Gezik, yine de vatandaşın bu tezgâhlarla birlikte taze meyve-sebze satan pazaryerlerini tercih edeceğini kaydetti. Gezik, tezgâh ve diğer kurallardan dolayı gelecek maliyetlerin vatandaşa yansıtılmayacağı sözünü verdi. Pazarcı esnafından bazı temsilciler de yeni uygulama için şunları söyledi:
Fatih Abanoz: Zabıtalar bize birtakım kuralları içeren kâğıt verdi. AB'ye uyum sağlayacakmışız. AB pazarı bizden öğrendi, biz de kuralları onlardan!
Ercan Düzgetiren: AB'ye gireğimizi hiç sanmıyorum. Ama bu kurallar bizim için, insanımız için, elbette uyarız. Yalnız, hepimiz o kadar pahalı tezgâhları nasıl yaptıracağız diye düşünüyoruz.
Ahmet Sakal: İnsanımız için iyi olacaksa uyarız. Vatandaş taze sebze-meyve alıyordu, şimdi temiz de olacak artık.
Hangi esnaf neye uyacak?
Su içeren ürünleri satanlar

 • Ürünler, üstü açık bir şekilde satılamaz ve muhafaza edilemez. Su içeren ürünler, yarı kapalı ve sıfır ile +4 derece arasında sıcaklık sağlayacak buzlu ortamda satışa sunulabilir.
 • Ürünlerin muhafazasında kullanılan su ve buz, şehir şebeke suyu kriterlerini haiz olmalı.
 • İşyerlerinde kafa ve iç organların ayrılması gibi kesim ve temizleme işlemleri yapılamaz.
 • Satış sonrası ürünün ambalajlandığı malzemeler, bakanlıktan üretim izni almış ambalaj materyallerinden yapılmış olmalı.
 • Sergilenen ve satışa sunulan ürünlerde, adını ve fiyatını belirten etiket olmalı.
 • Satıcılar genel hijyen kurallarına uygun giyinmeli ve çalışanların sağlık raporu bulunmalı. Bu personelin periyodik sağlık kontrolleri üç ayda bir yapılarak sağlık karnelerine işlenmeli.
 • Sergide ambalaj ve benzeri amaçlar için kesinlikle ahşap malzeme kullanılmamalı.
  Kuru gıda ürünleri satanlar
 • Satış, orijinal ambalajında veya paketlenerek yapılmalı. Açıkta satış yok.
 • Bakanlıktan üretim izni olmayan etiketsiz hiçbir gıda maddesi satışa sunulmamalı.
 • Çalışanların sağlık raporu bulunmalı. Personelin periyodik sağlık kontrolleri üç ayda bir yapılarak sağlık karnelerine işlenmeli.
 • Zeytin, peynir, yoğurt gibi gıdalar kapalı camekân ve soğutmalı dolapta satışa sunulmalı.
  Yaş meyve-sebze satanlar
 • Üretim aşamasındaki yıkama dışında pazar yerinde ürünler yıkanmamalı.
 • Toprak, yaprak ve kök gibi istenmeyen maddelerden arındırılmak için yıkanmasının zorunlu olduğu hallerde, su hijyenik şartlara uygun olarak ve bir defa kullanılmalı.
 • Kasalar, ikinci kez kullanılacaksa yıkanıp, temizlenmeli. Kasa stoklama yerleri evsel ve endüstriyel atık sulardan korunmalı.
 • Ürünler asgari 50 cm. yüksekliğindeki tezgâhlarda teşhir edilmeli ve satışa sunulmalı.


  • http://www.radikal.com.tr/7624517624510

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.