Pazarlıkta sonuç yok

Van'da eroin satarken yakalanan ama adamlarının baskın yapmasıyla polisin elinden kaçan Hamit Bayram, teslim olmadı. Bunun üzerine Bayram'ın babası eski milletvekili Mustafa Bayram, biri belediye başkanı olan diğer iki oğluyla tutuklandı.

ANKARA/VAN - Uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan ve adamları tarafından polisin elinden kaçırılan Hamit Bayram'ın teslim olması konusundaki pazarlık sonuç getirmedi. Hamit Bayram, dün de teslim olmazken, eski milletvekili olan babası Mustafa Bayram 'sanıkları yönlendirdiği ve suça azmettirdiği' gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konuldu. Tutuklanan yedi kişi arasında Bayram'ın biri belediye başkanı iki oğlu da bulunuyor.
Neler olmuştu?
Alıcı kılığındaki polisle çarşamba günü eroin numunesiyle buluşan Hamit Bayram gözaltına alınmış, 'Eroinmanım, fenalaştım' diyerek bindiği otomobilinde cep telefonuyla adamlarını çağırmıştı. Emniyet Müdürlüğü'ne ait kademe binasını basan 25-30 kişi Bayram'ı polisten kaçırmış, arbedede bir komiser yardımcısının burnu kırılmıştı.
Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, olaydan sonra kaçırılan Bayram'ın yakalandığını açıklamış, ancak önceki gün zanlının hâlâ firarda olduğu ortaya çıkmıştı. Kurt'un bu açıklamayı zanlının babası eski milletvekili Mustafa Bayram'ın, "Oğlumu size bugün teslim edeceğim" demesine güvenerek yaptığı belirtilmişti. Gelişmeler üzerine İçişleri Bakanlığı Van'a iki polis başmüfettişi göndererek soruşturma başlatmıştı.
Mustafa Bayram, önceki gün savcılığa çağrılırken, oğlunun teslim olması konusunda pazarlık yapıldı. Van Valisi Hikmet Tan, "Babası bugün (önceki gün) teslim edecek.
Teslim edilmezse baba ya da oğulları alınacak. Kim yataklık yapıyorsa onu alacağız. Elbet yeri biliniyordur, Emniyet yaptığı görüşmelerde 'Bulun getirin' diyor. Ama kaçan mutlaka yakalanacak" demişti.
Ancak Hamit Bayram verilen sürede teslim olmadı ve dün babası Mustafa Bayram 'Vali Tan'ın dediği gibi' tutuklandı. Sulh ceza mahkemesine çıkarılan Mustafa Bayram 'sanıkları yönlendirdiği ve suça azmettirdiği', teslim olan diğer oğulları Mecit Bayram, Van'ın Edremit ilçesi Belediye Başkanı Hecer Bayram ve beş adamı ise 'polise karşı etkili eylem, mukavemet, güvenlik görevlilerine engel olmak, mukavemette bulunmak'tan tutuklandı.
Baskın itirafı
Mustafa Bayram'ın baskından beş dakika sonra geldiği olay yerinde adamlarına, "Hata yaptınız, burası bir devlet kurumudur. Burada böyle girişimde bulunmamak lazım" diye tepki gösterdiğini söylediği öne sürüldü. Polis, Mustafa Bayram ve adamları ifade verirken adliye çevresinde çok sıkı güvenlik önlemi aldı. Başta, özel tim, çevik kuvvet olmak üzere çok sayıda polis adliye çevresine vatandaşların yaklaşmasına izin vermedi.
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, olayın detaylı incelenmesi için iki müfettiş görevlendirdiklerini belirterek, "Olay inceleniyor. İhmali ve kusuru olanlar varsa gereken yapılacak" dedi. (Radikal, dha, aa)