Pazartesi toprağa verilecek

Pazartesi toprağa verilecek
Pazartesi toprağa verilecek
Yaşar Kemal pazartesi günü toprağa verilecek.

RADİKAL-Edebiyatın güçlü kalemi, usta yazar Yaşar Kemal, 14 Ocak 2015 tarihinden beri tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bugün saat 16.46’da yaşama veda etti. Yaşar Kemal'in cenazesi, 2 Mart 2015 Pazartesi günü Teşvikiye Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Aynı gün 15.30'da ise Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda Yaşar Kemal'in ailesi ve yakınlarının ev sahipliğinde veda toplantısı düzenlenecek.

Yaşar Kemal hayatını kaybetti

 

Dünya Yaşar Kemal'in ölümünü böyle duydu

Yaşar Kemal: 80 yıldır 'Bu adamlar niçin dağlardadırlar' diye düşünmedik!

Dünya Yaşar Kemal'i konuşuyor

Cem Erciyes yazdı. "Anadolu dilini, bilgesini ve en sevdiği evladını yitirdi"YAŞAR KEMAL’İN  HEMŞERİLERİ KÖYÜNE DEFNEDİLMESİNİ  İSTİYOR!


14 Ocak'tan bu yana İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören 92 yaşındaki Yaşar Kemal'in vefatı köylülerini de üzdü.

 

Yaşar Kemal, 1923 yılında Osmaniye'ye bağlı Hemite köyünde doğdu ve asıl adı Kemal Sadık Göğçeli idi. İstanbul'da hayatını kaybeden usta yazar Yaşar Kemal'in doğduğu Osmaniye'nin Gökçedam (Hemite) Köyü'nde yaşayan ve 20 yıl birlikte yaşayan çocukluk arkadaşı 90 yaşındaki Veli Kılıç ve Hemiteliler Yaşar Kemal'in cenazesinin köyünde, babasının yanına yada Yaşar Kemal Parkının içerisine defnedilmesini istedi.

Osmaniye merkeze bağlı Gökçedam Köyü'nde ki arkadaşlarından Veli Kılıç, Yaşar Kemal'in ölüm haberini televizyondan öğrendiğini anlattı. Yaşar Kemal ile çocukluğunun birlikte geçtiğini belirten Veli Kılıç, "20 yıl birlikte  ağlayıp birlikte güldük. Evlerimiz karşı kaşıya idi. Kendisi çok iyi biriydi. Zamanında çok güzel ve iyi günlerimiz geçti. Ölümüne çok üzüldüm" dedikten sonra ruhuna Fatiha okuyarak dua etti.


Öte yandan köy sakinleri de kahvehanede bir araya gelip, Yaşar Kemal ile ilgili haberleri yakından takip etti. Köylüler, "Daha önce rahmetlinin Hemiteye gömülmek istediğini vasiyet ettiğini duymuştuk. Yaşar Kemal in cenazesi ya babasının yanına yada Yaşar Kemal Parkı'nın içine defnedilmesi içi Kirvesi olan Berhan Şimşek'den destek bekliyoruz." dediler.