Pearson: PKK ve DHKP-C'yi listeye alacağız

TBMM Dışişleri Komisyonu üyelerini bilgilendiren ABD Büyükelçisi Pearson, PKK ve DHKP-C'nin terörist örgütler listesine alınacağını söyledi.

TBMM Dışişleri Komisyonu üyelerine Afganistan'a yönelik harekat konusunda bilgi veren ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, PKK ve DHKP-C'nin yakında terörist örgütler listesine alınacağını bildirdi.
Pearson'un talebi üzerine gerçekleşen toplantıda, milletvekilleri yazılı sorularını toplu olarak
ABD Büyükelçisi'ne iletti. Pearson toplantının başlangıcında Türkçe olarak milletvekillerine, "Türk halkına desteleri için çok teşekkür ederiz. Bizi çok duygulandırdınız. Birlikte kazanacağız" dedi. Pearson İngilizce devam ettiği konuşmasında Türkiye'nin desteğine minnettar olduklarını, Türkiye, Türk Hükümeti ve Türk halkıyla birlikte çok yakın çalıştıklarını belirtti.
Pearson basına kapalı gerçekleşen toplantıda milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, Irak'ta ayrı bir devlet kurulması düşüncesini desteklemediklerini, Irak'a bir müdahalenin de söz konusu olmadığını söyledi. Türkiye'den şu anda herhangi bir asker talebinin sözkonusu olmadığını belirten Pearson, 11 Eylül saldısının Usame Bin Ladin'in liderliğindeki El Kaide örgütü tarafından finanse ve organize edildiğine ilişkin ellerinde kanıt bulunduğunu anlattı. Pearson buna ilişkin bir bilgi notunu da milletvekillerine dağıttı.
Türkiye'nin desteğine önem verdiklerini soruları yanıtlarken de vurgulayan Pearson, Afganistan'da operasyon bittikten sonra kalıcı bir barış sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.