Peçenin altındaki kavga

'Türkiye'nin imajı'nı bozmasından korkulan Mezdeke Dans Grubu'nun peçesi istifa ettirdi.
Haber: CANAN GEDİK / Arşivi
FERAH IŞIK / Arşivi

ANKARA/DENİZLİ - 'Türkiye'nin imajı'nı bozmasından korkulan Mezdeke Dans Grubu'nun peçesi istifa ettirdi. Grubun yılbaşı gecesi peçesini açmasını isteyen Turizm Bakanlığı
İşletmeler Genel Müdürvekili Timur Yıldız, Bakan Mustafa Taşar'ın görevden alma kararı üzerine istifa etti ve kızak göreve atandı. Peçe krizi, bakan ile vali arasında da polemiğe yol açtı.
Denizli Valisi Yusuf Ziya Göksu'nun Antalya Zigana Tatil Köyü'nde yılbaşı gecesi Tarkan'a eşlik edecek Mezdeke Grubu'nun
'Türkiye'nin imajını zedeleyeceği' gerekçesiyle yasaklanması istemi, Genel Müdürvekili Yıldız'ı koltuktan etti. Bakan Taşar, Mezdeke Grubu'nu beğendiğini belirterek şöyle konuştu:
"Bir fantezi olarak yüzlerini peçeyle örtüyorlar. Zaten her tarafları açık. Altları kaval üstleri şişhane. Yaptıkları bir gösteri. Bunun Türkiye'nin imajıyla ne alakası var?"
Valinin 'Peçelerini açsınlar' faksına şaşırdığını belirten Taşar, Mezdeke krizini ise şöyle anlattı:
"Denizli Valisi bir yazı göndererek 72 ülkeden canlı olarak yayımlanacak Tarkan konserine Mezdeke Grubu'nun yüzleri peçeli olarak çıkmasının, 11 Eylül hadisesi sonrası Türkiye'nin imajını olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle yasaklanmasını istedi. Yazı bana gelince çok şaşırdım. Sayın müsteşara havale ettim. Müsteşardan da sayın valiye konunun bakanlığımızı ilgilendirmediği yolunda bir yazı yazılmasını söyledim. Müsteşar bu talimatımı İşletmeler Genel Müdürlüğü'ne bildirmiş. Genel Müdürvekili de gösterinin yapılacağı Zigana Otel'e telefon açıyor, 'Mezdeke Grubu'nun sahneye çıkmasına müsade etmeyeceğim' yönünde beyanat verdiğimi bildiriyor. Benim haberim olmadan, benim adıma, üstelik de düşündüğümün tam tersi yönde talimat veren bir bürokratla çalışmam mümkün değil. Görevden alınmasını isteyince, bugün istifa etti. İstifasını kabul ettim. Bakan müşvirliğine atanması yönünde bir kararname hazırlayarak Başbakanlığa gönderdim."
Validen bakana yanıt
Peçe krizi, Bakan Taşar ile Vali Göksu arasında polemiğe de yol açtı. Göksu, Taşar'ın "Dinci kesime yakın olduğu konuşuluyor. Acaba bu iddiaları çürütmek için mi böyle ilginç çıkışlar yapıyor bilemiyorum" sözlerine şu yanıtı verdi:
"Böyle çirkinlik olmaz. Benim kim olduğumu Denizli çok iyi biliyor. Basında bugüne kadar 'Vali dincileri koruyor, himaye ediyor, yardım ediyor' diye bir haber çıktı mı?"