Peker adliyeye gidip teslim oldu

'Kelebek' adlı operasyonda önce gözaltına alınan, 'sürpriz' şekilde serbest bırakıldıktan sonra da hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılan Sedat Peker, dün teslim oldu.

İSTANBUL - 'Kelebek' adlı operasyonda önce gözaltına alınan, 'sürpriz' şekilde serbest bırakıldıktan sonra da hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılan Sedat Peker, dün teslim oldu.
Çete operasyonunda 34 kişi ile gözaltına alınan, cumartesi günü sabaha karşı serbest bırakılıp, 15 saat sonra hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılan Peker, dün ortaya çıktı. Peker'in teslim olacağı haberini, dün saat 12.00 sıralarında İstanbul Adliyesi'ne giderek, dosya üzerindeki gizlilik kararına itiraz eden avukat Bülent Kılıç gazetecilere verdi.
Peker, ağabeyi Atilla Peker ile saat 15.00'te Beşiktaş'taki adliye binasına gitti. Binaya üst kapıdan girmek isteyen Peker, gözaltına alındı. Peker, Emniyet'e götürülmek üzere yola çıkarılırken, Atilla Peker avukatlarının araya girmesi üzerine binaya alınarak teslim oldu. Peker'i götüren araç bir süre sonra adliyeye döndü. Avukatı Kılıç, Peker'in polislerce dövülerek araca konulduğunu, teslim olan bir kişinin gözaltına alınamayacağını söyledi. Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargıç karşısına çıkan Peker, ağabeyi Atilla Peker ve yine dün teslim olan zanlılardan Nalbantoğlu, Bayrampaşa Cezaevi'ne gönderildi.
Bu arada İstanbul Barosu'na bağlı bir grup avukat, Peker'in yakalandığı operasyon kapsamında üç avukat hakkında gıyabi tutuklama kararı verilmesine tepki gösterdi.