Peker-yargı ilişkisine soruşturma

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, çeteler ile yargı üyelerinin ilişkilerine dair iddiaların araştırılması için iki adliye müfettişi görevlendirildiğini açıkladı.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, çeteler ile yargı üyelerinin ilişkilerine dair iddiaların araştırılması için iki adliye müfettişi görevlendirildiğini açıkladı. Çiçek, çete liderleri ile bazı yargı mensuplarının bağlantısına ilişkin soruları şöyle yanıtladı:
"İki adliye müfettişi görevlendirdik. Çok yönlü araştırma başlatıyorlar. Ancak her yazılan üzerine müfettiş görevlendirirsek, hâkim ve savcılara baskı anlamına gelir."
Çete lideri Sedat Peker'in, öldürülen Balkan kardeşlerin davasına bakan hâkimle ilişkili olduğu iddia edilmişti.
'Yetkim yok ki'
Bu arada Anayasa ve yasalardan kaynaklanan bir kısım imtiyazların, bir suç işlendiğinde soruşturma yapmada zorluk yarattığını söyleyen Çiçek, "Bir kısım dostlarımız, 'Adalet Bakanı'sın, niye şikâyet ediyorsun, gereğini yapsana' diyor. Anayasa'nın 6. maddesine göre kimse ve hiçbir kurum, kaynağını Anayasa'dan almayan bir yetki kullanamaz. Anayasa bana hangi yetkiyi verdiyse, kullandım" dedi.
Anayasa değişikliği gerektiğini belirten Çiçek, CHP'ye işbirliği çağrısı yaptı. Bakan, yeni ataması yapılan 118 hâkim ve savcıya da "Arkanızdayız" mesajını vererek, "Yetkinizi kullanın, devretmeyin. Yoksa faturası bize çıkıyor. Fiili duruma izin vermeyin, yoksa bu kural haline gelir" dedi.