Peki bu katliamın sorumlusu kim?

Peki bu katliamın sorumlusu kim?
Peki bu katliamın sorumlusu kim?
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Tekirdağ’ın Marmaracık Beldesi’Nde toprağa gömülü halde bulunan 18 köpek ölüsü kafaları karıştırdı. Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği üyeleri katliamdan Marmaracık Belediye Başkanı Hüseyin Bulut ve mobil kısırlaştırma işi yapan Denge Veterinerlik admı firmayı sorumlu tutuyor. Belediye Başkanı “Haberim yok” diyor. Denge Veterinerlik ise “köpeklerin kulaklarına mavi küpe taktık, öldürülmeleri çok saçma olur. Hayvanlar artık kayıtlı” diye konuşuyor.

Olay önceki gün Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’ne bağlı Marmaracık Beldesi’nde yaşandı. Doğayı, Hayvanları Koruma Derneği üyeleri Marmaracık Belediyesi tarafından sokak köpeklerinin öldürüldüğü iddiasıylı Çorlu Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ayrıca bölgede kazı yapılması da talep edildi. Gelen bir ihbar üzerine gidilen Çataklım adlı bölgede jandarma eşliğinde kazı yapıldı. İş makinalarıyla yapılan kazılarda toprağa gömülü olarak 18 civarında köpek ölüsü bulundu.

DOHAYKO’dan Gönül Ugan, köpeklerin bir bölümünün canlıyken toprağa gömüldüğünü ifade etti. Ugan, belediyenin bu katliamdan haberi olduğunu da öne sürerek, kendilerine toplam iki ihbar yapılıdığını anlattı. Ugan şöyle konuştu: “Çarşamba günü belediye anons yaparak sahipli olmayan köpekleri getirin demiş. Temsilci arkadaşlar ‘burada bir şeyler var’ deyince Savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Kazıya izin verildi. Ancak ilk ihbarın yapıldığı yernde sadece tüy, kan izleri ve siyah poşetler vardı. İşi sıkı tuttuk. Köylülerle konuştuk. Aynı ihbarcı köpeği ile birlikte hayvanları kaçırdıkları yeri buldu. Köpekler çıkarıldı. Ben Belediye Başkanı Hüseyin Bulut ile görüştüm. 5 bin 400 TL karşılığı 70 hayvanın kısırlaştırdığını söyledi. Ancak köpekler ortada yok. Kısırlaştırılmış köpekleri ortaya çıkarsınlar inanalım Aksi halde davacıyız.”

Radikal’e konuşan Marmaracık Belde Belediye Başkanı Hüseyin Bulut, birkaç günder İStanbul ’da bulunduğunu belirterek “Olaydan yeni haberdar oldum. Köpeklere ne olduğunu bilmiyorum. Hakikaten bilgim yok. Zabıtaya sordum. ‘Bizimle alakası yok’ diyor. biz bir hafta önce çalışma yaptık. 5400 TL ödedik veterinere. Anons yaptık hayvanların bir kısmını vatandaşlar getirdi. Kalanı nasıl yakalandı bilmiyorum.
Ben de merak ediyorum. Hayvanları severiz. Çiftçilikten gelmeyim; işimiz hayvanla bizim. Niye öldürelim?” diye konuştu.

Radikal, kısırlaştırmayı yapan Denge Veterinerlik’e de ulaştı ve Şirket yetkilisi Murat Şahin’e ulaştı. Şahin, “Sokak hayvanlarını alırız kısırlaştırılması uygun olanları kısırlaştırır sokaklara bırakırız. Operasyondan çıkmış hayvanların sokakta gezmesini beklemek doğru değil. Hava şartları yüzünden de saklanmış olabilirler” diye konuştu. Şahin, Marmaracık’ta yaptıklaır operasyonu ise şöyle aktardı: “Marmaracık’ta 42 sokak hayvanını kısırlaştırdık. Sokaktan alıp kuduz aşısı ve bakım yaptığımız hayvanlar da var. Toplam 70 hayvana elimiz değdi. Resmi kayıtlı bu hayvanlar ve mavi küpeleri var. Bu hayvanlar ne biz ne birileri tarafından öldürülmüş olamaz. Belediyeciler de salak edğil. Bunlar Devletin kaydına giren havyanlar.”