Peki devlet 18 yıl önce neredeydi?

Peki devlet 18 yıl önce neredeydi?
Peki devlet 18 yıl önce neredeydi?
18 yıl önce 4 saat süren katliama müdahale etmeyen devlet dün anma için gelenleri gaz bombaları ve coplarla dağıttı.

Sivas’ta 37 kişinin yakıldığı olayların 18’inci yıl anma törenlerinde polis eski Madımak Oteli’nin önüne gelmek isteyen gruba biber gazı ve coplarla müdahale etti.

Anma etkinlikleri kapsamında 10 bin kişi sloganlar atarak Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen eski Madımak Oteli’ne yürüdü. Olayda ölenlerin yakınları ellerinde fotoğraflar ile en ön sıradaydı. ’Madımak utanç müzesi’ yazılı pankart açan topluluk eski Madımak Oteli’ne 15 metre mesafede sokak girişine oluşturulan polis barikatıyla durduruldu. Polis binaya sadece siyasi temsilciler, ölenlerin aileleri ile anma programı tertip komitesi üyelerinin yaklaşmasına izin verdi. Bu kişiler bina önüne gelip çelenk bıraktı ve ’Madımak Utanç Müzesi’ yazılı pankartı binaya asmak istedi. Ancak buna görevliler izin vermedi. Bunun üzerine aileler tepki göstererek binaya girmedi.

Bu sırada polis barikatının ön kısımda bulunanlardan bir grup ’Barikat kaldırılsın’ diye slogan attıktan sonra tekmelerle polis barikatını aşmaya çalıştı. Polis gruba cop ve biber gazı kullanarak müdahale etti. Bu sırada büyük bir panik yaşanırken, organizasyon otobüsündün sık sık ’provokasyonlara gelmeyin’ uyarıları yapıldı. Yaşanan arbede sırasında yaralananlar oldu.

Ankara ’da miting
Olaylar devam ederken Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Hüseyin Güzelyurt ise “Bizler 180 yıl sonrada burada olacağız. Bu otelin önüne ne asarlarsa assınlar, burası utanç müzesidir. Seneye buraya gelmemizi engelleyemezler” diye konuştu. Madımak’ta hayatını kaybedenlerin anısına dün Ankara’da ise miting yapıldı. Kolej Kavşağı’ndaki mitingde, Sivas’taki etkinliğin engellenmek istenmesi protesto edildi.

Devlet dört saat izlemişti
Katliamda yaşamını yitirenlerin anmasını yapanlara dün polis müdahale etti. Ancak 18 yıl önce 4 saat süren olaylarda devlet yoktu. 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılanlara önce Kültür Merkezi’nde saldırıldı. Buradan gittikleri Hükümet Konağı’nı taşlayan kalabalık Madımak Oteli’ne doğru yürüyüşe geçti. Valilik raporlarına göre saat 16.30 sıralarında binlerce kişi Madımak’ı kuşatmıştı. Saatler süren olaya ne asker ne de polis müdahale etti. Otelin çevresinde sloganlar atan öfkeli kalabalık saat 20.00 sıralarında birinci kattaki eşyaları ve perdeleri ateşe verdi. İçeride bulunan aydınlar Cumhurbaşkanı, Başbakan ve diğer yetkililere ulaşmaya çalışıyordu ancak hiç biri yanıt vermedi. 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Aralarında Aziz Nesin’in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu. Göstericiler arasında olduğu öne sürülen iki kişi de yanarak öldü.

1993’te gaz bombaları vardı
Dün göstericilere sıkılan gaz bombalarından 18 yıl önce de devletin elinde vardı ve insanlar yakılırken kullanılmadı. TBMM’de kurulan olaylarla ilgili komisyonun tutanaklarına göre dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin ve Emniyet Müdürü Doğukan Öner’e sorular ve yanıtları yleydi:
Bülent Akarcalı: Gözyaşı bombası var mıydı, yok muydu emniyette?
Karabilgin: Vardı
Akarcalı: Peki niye kullanılmadı?
Karabilgin: Gerekçe şuydu: bu bomba kapalı mekanlarda kullanılır, bina içinde. Caddelerde, sokaklarda bu bombanın etkili olmayacağı söylendi.
Akarcalı: O zaman bütün dünyada bildiklerimiz geçersiz. Orası dar bir sokak, başka sokaklardan giriş var. Gerek o binanın üzerinden gerekse yan sokaklardan atılacak bütün bombalar, beş tane değilse 15 tane, kesinlikle etkili olur. Şuraya 5-10 tane göz yaşartıcı bomba atalım düşünülmüyor.
Dönemin Sivas Emniyet Müdürü Doğukan Öner ise Vali Karabilgin’den farklı bir bilgi vererek, şubede göz yaşartıcı bomba bulunmadığını, bombaların özel harekat timlerinde olduğunu, onların da kırsala gönderildiğini anlattı.

‘Madımak’ı biz yaktık’
Özgür Gündem gazetesinde dün ‘Madımak’ı biz yaptık’ başlığıyla yayımlanan haberde Özel Harpçı üsteğmen H.Ç ‘nin sözlerine yer verildi: “Helikopterle geldik. 13 kişiydik herkes ikişerli gruplara ayrıldı. Üç yazar özel hedefti başlarında Aziz Nesin vardı. Bizim bölgede yaptığımız en büyük olay insanların Madımak oteli önünde toplandığı zaman taşı atmamız ve geri çekilmemizdir….”