Peki farkın kaynağı?

'487 milyar borç'
AKP lideri Erdoğan, 'en şeffaf parti' olma iddiasıyla partinin üç aylık gelir-giderlerini açıkladı: AKP 672 milyar 14 milyon lira harcamış, gelir 197 milyar 717 milyon lira; fark ise 474 milyar. Erdoğan, "487 milyar lira da borcumuz var" dedi.
'25 milyar kira'
Üç ayda bir hesaplarını açıklayacaklarını ifade eden Erdoğan, gelir ve gider arasındaki farkın nereden borçlanılarak kapatıldığına ise hiç değinmedi. Erdoğan, genel merkez binalarına da aylık 25 milyar kira ödediklerini söyledi.

ANKARA - AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, partisini kurarken verdiği 'Şeffaf olacağız' sözünü yerine getirerek, partisinin üç aylık gelir-gider hesaplarını açıkladı. Balgat'taki genel merkez binasıyla ilgili iddialara açıklık getiren Erdoğan, aylık 25 milyar Türk Lirası kira ödediklerini söyledi. Balgat'taki binanın kirasının 25 bin dolar (yaklaşık 37 milyar lira) olduğu iddia ediliyordu.
Üç aylık periyotlar halinde hesapları sürekli
kamuoyuna duyuracaklarını belirten Erdoğan, partinin toplam giderinin 672 milyar 14 milyon lira, gelirinin ise 197 milyar 717 milyon lira olarak gerçekleştiğini, farkın 474 milyar lira olduğunu vurguladı.
Farkın kaynağı belirsiz
Borçlarının 487 milyar lira olduğunu kaydeden Erdoğan, parti binasına da 218 milyar lira harcama yaptıklarını söyledi. Erdoğan gelir ile gider arasındaki farkın nereden kaynaklandığı konusunda ise bir açıklama yapmaktan kaçındı. Erdoğan'ın açıklamasına göre AKP'nin üç aylık geliri şöyle:
Milletvekili aidatlarından 7.5 milyar lira, satış gelirlerinden 3 milyar 111 milyon 150 bin lira, bağış ve yardımlardan ise 187 milyar 105 milyon 719 bin 500 lira.
Erdoğan, Başbakan'a yönelik eleştirilerini
de sürdürerek, Ecevit'i halkın feryadını duymamakla suçladı. Erdoğan şunları söyledi: "Anlaşılan Başbakan'ın kulağı sadece IMF'nin talimatlarını duyuyor. Hükümet 'seve seve' kampanyasına katılacaksa, lütfen hemen istifa etsin."