Peki kim bombaladı?

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Van Valisi Hikmet Tan'a yönelik bombalı saldırıyı gerçekleştiren kişi ve örgütlerin belirlenemediğini söyledi ve, "Şu örgüt veya bu örgüt yaptı diyecek durumda değilim" dedi.

VAN - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Van Valisi Hikmet Tan'a yönelik bombalı saldırıyı gerçekleştiren kişi ve örgütlerin belirlenemediğini söyledi ve, "Şu örgüt veya bu örgüt yaptı diyecek durumda değilim" dedi.
İçişleri Bakanı Aksu ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, önceki gün bombalı saldırıya uğrayan Van Valisi Hikmet Tan'ı dün makamında ziyaret etti. Daha sonra basın toplantısı düzenleyen Aksu, "İnsanımız, bilhassa bu bölge halkımız, terörden yıllarca çok çekti. Bugün geldiğimiz bu huzur, barış ve güven ortamının bozulmasını katiyen istemiyor. Memnuniyetle görüyoruz ki yurttaşlarımız, sivil toplum örgütlerimiz artık lanetliyor ve kınıyor" dedi.
Bakan Aksu, patlamaya neden olan araç ve bombadan alınan parçalardan önemli bilgiler elde edildiğini ve incelemenin sürdüğünü açıkladı. Aksu, "Şu anda ben sizlere şu örgüt veya bu örgüt yaptı diyecek durumda değilim. Olay meydana çıktıktan sonra bu işi yapan, yaptıranlar hakkında,
olayın arkadasındaki örgütün kim olduğu konusunda da bilgi vereceğiz. Şimdilik bu kadarını söyleyebiliriz" diye konuştu.
PKK kınadı ama...
Bir gazetecinin valiye yönelik saldırıyı PKK/Kongra Gel'in saldırıyı üstlenmeyip kınadığı yönündeki soru üzerine ise Aksu, şöyle konuştu:
"Terörün herkes tarafından lanetlenmesi lazım. Ama her söylenene de inanmamamız lazım. İşte araştırıyoruz, elimizde kesin delil olmadığı için bir şey söyleyemiyorum. İlk konuşurken her türlü ihtimali düşünüyoruz, her örgüt olabilir. İstanbul'da da olaylar oldu, şu da olur, bu da olur dedik ve sonunda örgütü çok kısa bir süre içinde çıkarıp ilan ettim. Onlar da yalanlamışlardı."
Bakanlar Çelik ile Aksu, daha sonra Vali Hikmet Tan'a bombalı saldırının gerçekleştirildiği Ordu Caddesi üzerinde incelemelerde bulundu. Bakanlar, patlamada işyerleri hasar gören esnafa geçmiş olsun dileklerini ilettikten sonra, Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün'ü makamında ziyaret etti.
'Mendillerim ne oldu?'
Bakanlar ve Vali Tan, son olarak Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki yaralıları ziyaret etti. Olay yerinin yakınlarında mendil satan ve yaralanan 11 yaşındaki Recep Orhan, bakanlara mendil sattığını söyleyip, "Mendillerim ne oldu" diye sordu. Bakanlar Orhan'a mendillerini merak etmemesini söylerken, Tan, "Merak etme ben sana mendillerinin parası vereceğim. Senin sağlığın önemli" dedi.
DEHAP eylemi
Öte yandan Van Valisi Tan'a düzenlenen bombalı saldırı dün DEHAP, SHP, Özgür Parti, Göç-Der, Serhat Kültür Merkezi tarafından kınandı. Van Sanat Sokağı'nda toplanan yaklaşık 100 kişilik bir gruptan, 'Kongra-Gel'i suçlama, suçluları bul' diye slogan atılması üzerine, DEHAP Van İl Başkanı Hasan Özgüneş sloganlara müdahale ederek susturdu.
KESK'ten kınama
DEHAP Van İl Başkanı Hasan Özgüneş, saldırıyı kınadıklarını söyledi. Olayda gerçek suçluların bulunmasını isteyen Özgüneş, "Bu olayın açığa çıkarılmasını son derece önemsiyoruz. Gerçek bilgi ve bulgulara ulaşılmadan söylenen her söz ya da yaklaşım biçimi olayın aydınlatılmasına,
faillerin bulunmasına hizmet etmeyeceği kanaatini taşıyoruz" dedi. Bu arada KESK üyeleri de, Ordu Caddesi'ndeki Mavi Plaza'nın önünde toplanarak, saldırıyı kınadı.