Peki neden serinlik yok?

Son iki gündür etkili olan yağışlı hava önümüzdeki üç gün içerisinde batı bölgelerinden başlayarak yurdu terk edecek.

İSTANBUL - Son iki gündür etkili olan yağışlı hava önümüzdeki üç gün içerisinde batı bölgelerinden başlayarak yurdu terk edecek.
Marmara Bölgesi'nde iki gündür süren yağmurun, beklenen serinliği getirmediğini belirten uzmanlar, yağışa karşın bunaltıcı sıcaklar hissedilmesinin sıcak ve çorak toprakta suyun hemen buharlaşmasından kaynaklandığını söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Doç. Dr. Mikdat Kadıoğlu,
"Yağmurun, sıcak ve çorak toprak tarafından emilmeden buharlaşması, bağıl nem oranının artmasına neden oluyor. Bu da hissedilen sıcaklığı artırıyor, serinlik hissini engeliyor" dedi.
Bugün İç Ege ve Doğu Karadeniz bölgelerinde sağnak görülecek. Güney Marmara, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun kuzey kesimleri, kıyı Ege ve Akdeniz Bölgesi'nin az bulutlu olması beklenirken, Trakya, Batı ve Orta Karadeniz, Akdeniz'in doğu kesimleri, Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güney bölümleri güneşli geçecek. Cumartesi ise sadece Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yağış beklenirken, Doğu Anadolu'nun kuzey kesimleri ve Orta Karadeniz az bulutlu diğer bölgeler ise açık geçecek. Pazar günü ise yağışlı hava yurdu tamamen terk ederken, kuzey az bulutlu, diğer bölgeler açık olacak.