Pelikanlar cennette çarpılarak ölüyor

Pelikanlar cennette çarpılarak ölüyor
Pelikanlar cennette çarpılarak ölüyor

Manyas Kuş Cenneti yakınındaki elektrik telleri, göç yolundaki pelikanları göle inerken öldürüyor. FOTOĞRAF : Erdem Özcan / DHA

BALIKESİR - Ünlü Manyas Kuş Cenneti’nde, elektrik telleri  pelikanların telef olmasına ve kesintilere neden oluyor. Hayvanseverler, civardan geçen elektrik tellerinin toprak altına alınmasını istiyor.
Her yıl 260 türden 2 milyon göçmen kuşa ev sahipliği yapan ve Avrupa Konseyi tarafından A Sınıfı Diploması bulunan Manyas Kuş Cenneti, beklenen yağışlardan sonra eski güzelliğine kavuştu. Ancak Manyas Kuş Cenneti ile Milli Parklar arasında bulunan 500 metrelik mesafede elektrik tellerinin açıktan geçmesi, göç sonunda yorgun bir halde göle inerken tellere değen göçmen kuşların telef olmasına neden oluyor. Kuş Cenneti ve Milli Parkların karanlıkta kalmasına da neden olan olay sonrası görevliler telef olan pelikanları traktörler ile toplayıp toprağa gömüyor. Hayvanseverler elektrik tellerinin toprak altına alınmasını istedi. Bu arada Manyas Kuş Cenneti’nde pelikanlar için yaptırılan 30 yapay yuvada, 96 pelikanın kuluçkaya yattığı öğrenildi. (dha)