Pembe kutucuklu hayat

Bugüne kadar birçok sınava girip üniversiteye girmeyi başaran ve yıllarca eğitim alan gençler, dün bir de devlette iş bulabilmek için sınava girdi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıp 'hayatlarını garanti altına almak isteyen 1 milyon 731 bin 759 kişi, 2004-Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) 'ilk ayağı' için dün 81 il ve 63 ilçe merkeziyle Lefkoşa'da ter döktü.

İSTANBUL/ANKARA/İZMİR/ADANA - Bugüne kadar birçok sınava girip üniversiteye girmeyi başaran ve yıllarca eğitim alan gençler, dün bir de devlette iş bulabilmek için sınava girdi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıp 'hayatlarını garanti altına almak isteyen 1 milyon 731 bin 759 kişi, 2004-Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) 'ilk ayağı' için dün 81 il ve 63 ilçe merkeziyle Lefkoşa'da ter döktü. "Artık pembe kutucuk doldurmaktan bıktık" diyen adaylar, devlet memuru olmak isteyen diğer adayların arasından sıyrılmak için yeniden yumuşak uçlu kalemle, iz bırakmayan silgilerini kuşandı.
İki günlük sınav
Dört oturumdan oluşan sınavın kalan iki oturumu ise bugün yapılacak. İlk oturumda, öğrenim düzeylerine göre düzenlenmiş genel yetenek ve genel kültür testleri uygulandı. Sınavın ikinci oturumu ise öğleden sonra gerçekleştirildi. İkinci oturuma sadece öğretmen olmak isteyenler katıldı.
Bugün sabah ve öğleden sonra yapılacak oturumlara ise 'A Grubu' kadrolara atanmak isteyen lisans mezunu adaylar katılacak.
1 milyon 731 bin 737 kişinin devlet memuru olmak için ter döktüğü sınava giren adaylar 'devletli' olmayı 'kötünün iyisi' olarak tanımlıyor. Memur olmak isteyenler sınava girmek için 43 milyon lira ödedi. Piyasadaki 10 milyon ile 23 milyon arasında değişen KPSS Hazırlık kitaplarından aldı. Bir kısmı ücretleri 1 milyar ile 1 milyar 600 milyon arasında değişen dershanelere gitti.
Fizik, felsefe, coğrafya, tarih bölümü mezunları, akademik kariyer şansı, arkeoloji, antropoloji mezunları ise özel sektörde iş imkânı olmadığı için sınavdaydı. Eğitim fakültelerinden 'öğretmen' sıfatıyla mezun olan milyonlarca genç, yine de sınava girmek zorunda olmasına tepkiliydi.İmam da bir, sosyolog da...
Neslihan Akbulak (Beden eğitimi öğretmenliği mezunu): Özel bir okulda öğretmenlik yapıyorum. Ama sözleşmeler bir yıllık, hiçbir güvencem yok. Öğretmen olmama rağmen devlet okullarında çalışamıyorum. 14 yaşından bu yana cevap anahtarındaki pembe kutucukları dolduruyoruz. Beden eğitimi öğretmeni olacaksam bana niçin fen bilgisi, matematik sorusu soruyorlar.
Ferruh Erel (İlahiyat fakültesi mezunu): İmam olmak istiyorum. Diyanet sınav yaptı, bir de KPSS'ye girmek zorundayım. Bu sınav ne imamlığı ne de öğretmenliği ölçüyor.
Filiz Uğurlu (Biyoloji bölümü mezunu): Sınavdan sonra soru ve cevap anahtarının yayımlanmasını istiyoruz. Çünkü atama yapılmadığında itiraz hakkımız olmuyor. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenmek istiyoruz.
Burhan Tüzer (İngilizce öğretmenliği mezunu): Dört yıldır özel bir okulda öğretmenim. Özel sektör devletten daha az para vermeye başladı. Sorularsa ezberciliğe dayanan sorulardı. 'Borçlanma hangi padişah zamanında olmuştur' diye bir soru vardı.
Öcal Mahmutoğlu (Coğrafya bölümü mezunu): Geçen sene de coğrafya öğretmenliği için sınava girmiştim. Ancak atanmak için almam gereken 80 puanı alamadım. Bu sene de Türkiye genelinde sadece 35 coğrafya öğretmeni alacaklar. Sadece geçen sene bizim üniversitenin coğrafya bölümünden 100 kişi mezun oldu. Sistem yanlış.
Sibel Kaya (Fizik bölümü mezunu): Fizikle ilgili iş bulmam zor. Şansımız yok, ama sırf içimiz rahat olsun diye sınava girdik.
Selçuk Büyükçolpan (Matematik bölümü mezunu): Dershanede matematik öğretmenliği yapıyorum. Devlet okullarında öğretmenliği çalışma koşulları cazip olduğu için istiyorum.
Aytekin Bayram (lise mezunu): 28 yaşındayım, memur olmak için son şansım. Arkadaşlarım memur olmaktan çok mutlu. Cumartesi-pazar tatil, akşam 6'da mesai bitiyor. Kampları var, tatilde gidip kalıyorlar. Memurluk olsun da ne olursa olsun çok fark etmiyor.
Sultan Yılmaz (lise mezunu): Hiçbir beklentim yok, öylesine girdim. Babam form almasaydı girmeyecektim.
Ela Gümüş (lise mezunu): Devlet her zaman garantili bir yer olarak görülüyor. Babadan kalma sermayeniz yoksa memurluk cazip.
Selçuk Uluöz (Sanat tarihi mezunu): Kültür Bakanlığı sınavla bile bizi almıyor. Ne yapacağız? Sanat tarihçi olarak özel dükkan mı açacağım? Sınavı insanları ümitlendirmek için yapıyorlar. Devlet bizi kandırıyor.
Celal Cihat Tetik (Antropoloji mezunu): İş bulamadığım için girdim sınava. Lise mezunu olarak girdim. Kazanırsam, üniversite mezunu olduğum için kıdem alacağım. Yüksek puan alırım ama devlet ne yapar bilmem.
'Annemi mutlu etmek için'
Burcu Aksu (Sosyoloji mezunu): Annem çok isteği için girdim. Bence sınavlarda insanların hisleriyle oynuyorlar. Annem illa öğretmen olmamı istiyor, kamuyu garanti olarak gördüğü için. Hem maaş hem de izin açısından.
Özlem Ersavaş (Sosyoloji mezunu): DPT gibi sosyolog alan kuruluşlar 1-2 kişi alıyor. Nasıl girilir oralara bilmiyorum. Memurların durumu kötüye gittiği halde memurluk popüler bir hale geldi. Tabii bunda ekonomik sıkıntıların büyük etkisi var. Kötünün iyisi.
Ömer Güçer (lise mezunu): Yaptığım sorulara göre kazanmam lazım. Allah kısmet ederse bir yeri tutturacağım. Ama işe gireceğimi sanmıyorum. Burası Türkiye. Hükümet yanlısı insanları işe alacaklarını sanıyorum. Belki memur olacakların isimleri çoktan belirlenmiştir.
Mehtap Solmaz (ev kadını, beş aylık hamile): Sorular kolay. Kazanmak sorun değil. Kaçını işe alacaklar ki?
Ali Bıçaklı (lise mezunu): Yeni işten çıkarıldım. Bu beş ya da, altıncı girişim. Nasrettin Hoca'nın dediği gibi 'Ya tutarsa' diyerek .
Çağdaş Saltalı (lise mezunu): ÖSS sonucunu beklerken memurluk sınavına da girdim. Hiçbir umudum yok. Daha önce sınava girip kazananlar bile boşta. Sınavın nesine güveneyim?
(Radikal,dha)