'Pembe odalar'dan ilk bebek


'Pembe odalar'dan ilk bebek

'Pembe odalar'dan ilk bebek
Adalet Bakanlığı'nın yeni uygulaması ilk meyvesini veriyor.

Adalet Bakanlığı, cezaevindeki mahkûmların eşleriyle görüşmesine olanak sağlayan ve kamuoyunda “pembe odalar” olarak bilinen görüşme odasının ilk bebeği geliyor. Ümraniye Cezaevi’nde yatan eşi Özgür B.’yle birgün geçiren 23 yaşındaki 3 çocukannesi A.B. 4. çocuğuna hamile kaldı.

ŞİKÂYETÇİ OLDU
Habertürk'ten Sedef Şenkal Demir'in habeirne göre; Özgür B.’nin suçu 8 yıl önce eşi 14 yaşındayken onunla birlikte olması. Kâğıt toplayarak geçimini sağlayan Özgür B., ailelerinin onayıyla A.B. ile nişanlandı. Ancak kız, babasıyla nişanlısı arasında çıkan tartışma sonrası babasının kendisini vermeyeceğinden korkarak evden kaçtı. Nişanlı çift Ankara ’da birlikte oldu. Bunun üzerine kızın babası, savcılığa şikâyette bulundu. Özgür B., yargılama sonunda “15 yaşını doldurmamış çocuğa cinsel saldırı” suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezasına mahkûm oldu. Eşi cezaevine giren genç kadın 2, 4 ve 5 yaşındaki çocuklarını alıp babasının evine gitti. Özgür B., mart ayında Adalet Bakanlığı’nın hükümlülerin yakınlarıyla görüşmesine olanak sağlayan haktan faydalandı. Ümraniye Cezaevi’ndeki görüşme odasında çift bir araya geldi. 3 Temmuz’daki görüşmenin ardından 23 yaşındaki A.B., dördüncü çocuğuna hamile kaldı.

2 saatten 24 saate kadar

‘Pembe odalar’dan evli mahkûm ve tutuklular yararlanabiliyor. Cezaevlerinde 36 bin hükümlü ve 14 bin tutuklu olmak üzere 50 bin evli kişi bulunuyor. Uygulamadan, disiplin suçu işlemeyen, durumu uygun bulunanlar faydalanabiliyor. Hazırlanan odaların büyüklüğü ve dizaynı, cezaevlerinin fiziki koşullarına, cezaevinde kalan evlilerin sayısına göre planlandı. Yasaya göre hükümlü ve tutuklular, eşleri ve belli bir yaşın altındaki çocuklarıyla, 2 saatten 24 saate kadar burada zaman geçirebiliyor.