Pembe'nin inanılmaz yaşamı

Pembe Beğer'in ismiyle hiç de müsemma olmayan bir hayatı oldu. Batmanlı Pembe, 13 yaşında infaz koruma memuru Mehmetşah Beğer ile nikâhsız olarak 'evlendirildi'. 15'inde doğurdu. Resmi nikâhı sonradan kıyıldı.

BATMAN - Pembe Beğer'in ismiyle hiç de müsemma olmayan bir hayatı oldu. Batmanlı Pembe, 13 yaşında infaz koruma memuru Mehmetşah Beğer ile nikâhsız olarak 'evlendirildi'. 15'inde doğurdu. Resmi nikâhı sonradan kıyıldı. Beş çocuğu daha oldu. 32 yaşındaki altı çocuk annesi genç kadın, üç yıl içinde beş kez intihara teşebbüs edince, Elazığ ve Diyarbakır'daki hastanelerde psikolojik tedavi gördü. Eşi boşanma davası açtı. Dava haziran ayında sonuçlandı. Mehmetşah Beğer, velayetini aldığı çocuklarıyla birlikte Batman'dan ayrıldı. Tek başına kalınca Ankara'da bir sığınmaevinde barınan Pembe Beğer'i ailesi de dışladı.
Sonunda Batman'ın Beşiri İlçesi Kaymakamı Arif Yalçın yardım elini uzattı. Genç kadın ilçedeki öğretmen-evinde hizmetli olarak çalışmaya başladı. Kaymakamlığın açtığı pastel ve suluboya resim kursuna katılan ve yaşama bu sayede yeniden sarılan Pembe Beğer, resim sergisi bile açtı!
Açık lisede okuyan Pembe Beğer, resim yaparak acılarını unuttuğunu söylüyor: "Ne ailem, ne de eşimin ailesi beni anlamayınca çareyi boşanmakta buldum. Suçum neydi, ben de bilmiyorum. İntihar girişimlerinden utanıyorum. Gençler hiçbir zaman böyle bir şeye kalkışmasınlar. Hayat her şeye rağmen güzel. Ben yaşamı sanatla sevdim. Her gün kitap okuyorum. Kitap okumadığım zamanlarda eksikliğini hissediyorum."
Öğretmenevi Müdür Yardımcısı Canan Çopuroğlu da, 23 yataklı öğretmenevinin en çalışkan elemanlarından biri olan Pembe'ye tam destek veriyor: "Pembe boş zamanlarını resim çizerek değerlendiriyor ve elinden kitap düşürmüyor. Bu hevesle ressam olacağına inanıyoruz."