Pencaplı akraba!

Ulusal Talasemi Konseyi'nin, Türk insanının genetik ve kan yapısına ilişkin araştırmasında ilginç sonuçlar elde edildi.
Haber: İBRAHİM OKUMAMIŞ / Arşivi

ANTALYA - Ulusal Talasemi Konseyi'nin, Türk insanının genetik ve kan yapısına ilişkin araştırmasında ilginç sonuçlar elde edildi. Konsey Başkanı Doç. Dr. Duran Canatan, Adana, Antakya, Hatay ile Antalya'nın doğusunda yaşayan insanların Afrika, Batı Akdeniz'deki insanların ise Yunanistan ve adalardakilerle benzer orak hücreye sahip olduğunu açıkladı.
TÜBİTAK'ın 'Tıp Araştırma ve Geliştirme Projesi' çerçevesinde 1986 yılında başlatılan araştırmada 16 ilde yaklaşık 500 bin kişiden kan örneği alınarak incelendi. Bazı kentlerde yaşayan insanların farklı ırklarla benzer özellik taşıdığı dikkati çekti. Doç. Dr. Canatan, yıllar önce Elbistan ve köylerindeki 'anormal hemoglobin' sıklığının tespit edilmesi için çalışma yürütüldüğünü belirterek şöyle dedi:
"Bazı kişilerde hemoglobin-D (anormal hemoglobin) bulundu. Bu özellik Hindistan'-
ın Pencap eyaletinde yaşayanlarla aynıdır. Büyükyapalak Köyü'nde bu özelliği taşıyanların oranı yüzde 25-30'lara kadar yükseliyordu. Sonuçları ABD'ye gönderdik, orada onaylandı. Bu ilginç sonuç,daha geniş çaplı araştırma başlatmamıza neden oldu. 1986 yılında TÜBİTAK'ın desteğiyle 10 yıl sürecek kan haritası belirleme araştırması başlatıldı. Orak hücre ve genetik çalışmasında insanların kökenlerini belirlemeye çalıştık. Antakya, Hatay, Mersin ve Antalya'nın doğusunda Afrika özelliği taşıyan hemoglobin-C'ye rastlandı. Bu bölgedeki nüfusun yüzde 10-15'inde bulunan hemog-lobin-C, Afrika'ya özgü kan özelliğidir. Çukurova ve Doğu Akdeniz'de Afrika kökenli yaşam bulunuyor."
Canatan, Hemoglobin-D'nin Hindistan, hemoglobin-S'nin Afrika ve Arap, hemoglobin-C'nin Afrika, hemoglobin-E'nin ise
Uzakdoğu kökenli insanlarda bulunduğunu dile getirdi. Batı Akdeniz'deki insanlardan alınan kan örneklerinde 'hemoglobin ve orak hücre' bakımından Yunanistan ile adalarda yaşayan insanlarla benzer özellikler saptandı. Uzakdoğu insanlarında görülen hemoglobin-E ise Yozgat ve Erzurum'da görüldü.
***
Orak hücre nedir?
Orak hücre, alyuvarların orak şekline dönüşüp damar tıkanıklığına yol açmasıyla meydana gelen bir hastalık. Afrika ve Arap kökenli. Bu tür kan hastalıkları köken ve genetik yapının belirlenmesinde büyük önem taşıyor.