Pendik Belediye Başkanı: 1+1 yasaklanmadı

Pendik Belediye Başkanı: 1+1 yasaklanmadı
Pendik Belediye Başkanı: 1+1 yasaklanmadı
Pendik'te belediyenin aldığı kararla 1+1 dairelerin yapımının yasaklandığı yolundaki haberlere Belediye Başkanı Kenan Şahin'den açıklama geldi.

Radikal.com.tr - Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan ve Pendik'te 1+1 ev inşasının 'ailelere hitap etmediği ve komşuluğu körelttiği" gerekçesiyle yasaklandığına dair haberle ilgili Belediye Başkanı Kenan Şahin Radikal'e özel açıklamalar yaptı.
Cumhuriyet gazetesinden Aykut Küçükkaya’nın haberine göre, AKP ’li Pendik Belediyesi, dün ilçe meclisinde AKP’li üyelerin oylarıyla Yenişehir ve Çamlık mahallelerinde plan değişikliğine giden belediye yönetimi, 70 metrekareden küçük dairelere yasak getirdi.
İmar komisyonunda gündeme gelen “10.07.2012 T.T’li 1/1000 Ölçekli Yenişehir ve Çamlık Mahallerinin Bir Kısmına Ait Plana Plan Notu Eklenmesine İlişkin Plan Değişikliği Teklifi” dün şu haliyle kabul edildi: “1.23. planda belirlenen emsal değeri ile arsa büyüklüğünün çarpımı sonucunda bulunan emsal alanı 70’e bölünmek suretiyle maksimum bağımsız bölüm sayısı bulunur. Bulunan değerin tamsayı olan kısmı dikkate alınır.”

KARARLA NE OLUYOR? 

Örneğin toplu konut alanında 10 bin m2 arsanız var. Bu bölgelerde genelde emsal 1.2’dir. 10.000 x 1.2= 12.000 m2 inşaat alanı çıkar. Bu 12 bin m2 inşaat alanını 70’e böldüğünüzde 171.42 çıkar. Bu sonuçla 10 bin m2 arsaya en fazla 171 daire yapabilirsiniz. Buna göre de 70 metrekare altında kimse 1+1 daire yapamaz duruma getiriliyor.

SİNYALİNİ VERMİŞTİ 

Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, dün getirilen yasağın sinyalini Mayıs 2013’te “ailelere hitap etmediği, komşuluğu körelttiği”ni belirterek inşaat ruhsatı isteyen müteahhitlerden artık 1+1 daire yapmamaları yönünde tavsiyede bulunarak vermişti. Şahin, bu dairelerin yaşam biçimimizi şekillendirdiğini savunmuştu.

CHP HUKUKİ GİRİŞİMLERE BAŞLAYACAK 
CHP’li Pendik Belediye Meclis üyesi Tarık Balyalı, bu düzenlemenin teknik bir ihtiyaçtan değil, Pendik Belediye Başkanı’nın kişisel isteğinden kaynaklandığını söyledi. Balyalı, AKP’nin yaşam tarzına bu müdahalesinin kabul edilemez olduğunu belirterek CHP olarak plan notunun iptali için hukuki girişimlere başlayacaklarını bildirdi. Belediye Başkanı Şahin: Daire sınırlaması var, yasak yok

“Ailelere hitap etmediği ve komşuluğu körelttiği” gerekçesiyle Pendik’te 1+1 daireleri yasakladığı öne sürülen Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin Radikal’e konuştu.
Şahin, uygulamanın yasak değil sınırlama olduğunu belirtti.

Yapılan planlama çalışmasının Yenişehir ve Çamlık mahalleleri ile sınırlı olduğunu belirten Şahin şunları söyledi: Pendik’te 1+1 dairelerin yasaklanması söz konusu değil, yapılan dairelerin sayısının sınırlandırılmasıdır. Bu çalışmanın amacı aile değil şehirdir. Şehrin geleceğini kararmaması için yapılmış bir çalışmadır. ”

172 daire ile sınırladık
Başkan Şahin, 10 bin metrekare bir arsada daire sayısını 172 ile sınırlandırdıklarını belirterek yaptıkları çalışmayı şöyle anlattı “ Çamlık ve Yenişehir mahallemizde 10 bin metrekare bir arsada mevcutta 12 bin metrekare inşaat ve yaklaşık 120 daire yapılabiliyor. Ancak müteahhitler yasal boşluktan faydalanıp 120 daireye göre otopark, yeşil alan ve ortak alan yaparken 300 daire yapıyorlar. Çünkü bu küçük daireler daha kolay satılıyor, daha kolay kredi buluyor.. Bu durum müteahhitler açısından kazanç olurken şehir açısından içinden çıkılmaz bir sorun haline geliyor. Bin kişinin yaşayacağı yerde 5 bin kişi yaşar hale geliyor. Biz de bunu engellemek için 6 aydır çeşitli platformlarda bunu anlatmaya çalıştık. Şehrin geleceği açısından sakıncaları olacağını anlattık. Ama kimse anlamak istemedi. Biz de bunu Meclis’ten geçirip yasal hale getirdik. Artık 10 bin metrekare bir arsada ister 1+1 ister 2+1 ister 5+1 olsun 172 daireden fazla daire yapılamayacak. Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçerse uygulamaya geçireceğiz”

35 bin kontu boş

Pendik’te 210 bin kontun bulunduğunu bunların 35 bin tanesinin boş olduğunu belirten Şahin “1+1 daireleri alanların çoğu oturmak için değil yatırım için alıyor. İlçede konut fazlalığı oluşuyor. Ben 1+1’e değil tümümün 1+1 olmasına ihtiyaçtan fazla 1+1 olmasına karşıyım. Benim insanların özel hayatıyla ilgim yok. Ben şehirden yanayım. Biz şehrini konut ihtiyacını karşılıyoruz. Müteahhit’in keyfini değil” diye konuştu.

.