Pendik'te insan yüklü kum kosteri

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türkiye üzerinden geçen kaçaklara dair istihbarat aldı. Ardından, takip altındaki 'Lale-1' adlı kum kosteri Pendik açıklarında durduruldu.
Geminin ambarlarında, yedi ayrı ülkeden gelen 500'den fazla kaçak olduğu ortaya çıktı. Yetkililer, kaçakçılarla bağlantılı başka gemiler olup olmadığını da araştırıyor.
Haber: ARSLAN ARİÇ / Arşivi

İSTANBUL - Pendik açıklarında, sahil güvenlik botlarınca durdurulan bir gemide, aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu yedi ayrı ülkeden yaklaşık 500 kaçak yakalandı. Sahil Güvenlik Komutanlığı, kaçak yolcu taşıdığı belirlenen 'Lale-1' adlı kum kosterini sabah erken saatlerden itibaren izlemeye aldı. İstanbul Boğazı'na, Karadeniz yönünden giren geminin önü, Sahil GüvenliK'e ait botlarca Gebze-Dilovası açıklarında kesildi. Geri dönerek Karadeniz yönüne kaçmak isteyen gemi, Pendik açıklarında durduruldu. Gemide yapılan incelemede, 500'den fazla kaçak yakalandı. Yaklaşık iki deniz mili açıkta demirletilen kosterin ambarlarındaki kaçaklar geminin güvertesine çıkartıldı.
Başka gemi şüphesi
Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Kurmay Albay Muzaffer Sencer tarafından yönetilen operasyonun sonunda kaçakların kimlik tespiti yapıldı. Bazılarının üzerinde kimlik belgesi bulunmayan kaçakların ilk belirlemelere göre, Afganistan, Suriye ve Irak'ın da aralarında bulunduğu yedi ayrı ülkenin vatandaşı oldukları öğrenildi. Yetkililer, kaçakçılığı organize eden kişilerin kaçaklara farklı varış limanları söylediklerinin belirlendiğini kaydetti. Bu olayla bağlantılı başka gemi bulunup bulunmadığının da soruşturulduğunu belirten yetkililer, kum kosteri mürettebatının, güvenlik güçlerinin dikkatini değişik yönlere çekmek için sahte gemi isimlikleri hazırladıklarını, fakat bunları kullanmaya fırsat bulamadıklarını ifade etti.
İlk tespitlerin ardından mülteciler ve gemi personeli, sahil güvenlik timlerince, jandarmaya teslim edilmek üzere Darıca Eskihisar İskelesi'ne götürüldü.


  ETİKETLER:

  Afganistan

  ,

  Irak

  ,

  Suriye

  ,

  İstanbul