Pendik'te IŞİD kampına baskın: 50 gözaltı

Pendik'te IŞİD kampına baskın: 50 gözaltı
Pendik'te IŞİD kampına baskın: 50 gözaltı
İstanbul'da IŞİD saflarında savaşmaya gitmeye hazırlandığı öne sürülen Özbekistanlı ve Tacikistanlı 29 militan ile 24 çocuk yakalandı. Küçük çocukları bodrum katlarda kurulan IŞİD sınıflarında eğitildiği öne sürülüyor.

  İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri uzun süredir fiziki ve teknik takibe aldığı ve çoğunluğunu Özbekistanlı kişilerin oluşturduğu gruba önceki gece eş zamanlı operasyon düzenledi. Vatan gazetesinin haberine göre yapılan takiplerde kaçak yollarla Türkiye ’ye gelerek İstanbul’un Pendik ilçesini kendilerine üs olarak seçen Özbek ve Tacikistan asıllı kişilerin yakın zamanda Suriye ve Irak’a geçerek IŞİD saflarına katılma hazırlığında olduğu bilgisine ulaşıldı. Bunun üzerine daha önceden belirlenen Pendik’te 13, Kayaşehir’de lüks bir sitede 5 farklı adrese baskın düzenlendi.  Operasyonlarda 24’ü 18 yaşın altında çocuklar ile Özbekistanlı ve Tacikistan uyruklu 53 kişi gözaltına alındı. İddiaya göre Evlerde yapılan aramalarda grupların Suriye ve Irak’ta gidecekleri çatışma bölgelerinin haritaları ve irtibatların olduğu dokümanlar ele geçirildi.

IŞİD SINIFI OLUŞTURMUŞLAR

Çoğu Özbekistan uyruklu 50 kişiden 29’u sorgulanmak üzere Vatan Caddesi’ndeki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınanlar arasında 18 yaşın altında bulunan 24 çocuk ise Pendik Çocuk Büro Amirliği’ne götürüldü. Çocukların IŞİD’e götürüldüğü iddiaları da polis tarafından araştırılıyor. Özbek ve Tacik uyruklu kişilerin özellikle bu bölgede bodrum katlarını kiraladıkları ve buraları eğitim kampına dönüştürdükleri iddia ediliyor. Çocuklara, IŞİD örgütünün tanıtılarak İslam devletinde nasıl yaşayacakları konusunda eğitimler verildiği ileri sürüldü.

30 BİN DOLAR VAADİ

El Kaide uzantısı olarak daha çok Afganistan sınırında faliyet gösteren Özbekistan İslami Hareketi, geçtiğimiz Ağustos ayında IŞİD’e biat ettiğini açıklamıştı. Özbek istihbaratı Suriye’de 5 binin üzerinde Özbek militanın IŞİD saflarında çatıştığını rapor etmişti. Raporlarda IŞİD’in Özbekistan’daki İslami grupları kendi saflarına çekmek için 20 bin ile 30 bin dolar arasında savaşçıları para vaadi yaptığı ileri sürülüyor.


  http://www.radikal.com.tr/145466014546604

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Feyza70 rumuzlu yorumcuya - iris78

  Sayin Feyza70, "Dindar ve Kindar" suyla ates gibidir. Ikisi birarada bulunamaz. Ici kin dolu intikam hirsiyla yanan bir insan dindar olamaz, Bu Islam icin degil, bütün dinlerde böyledir.

  yeni anladınız - user1138064

  bunlar hep böyleler

  Dindar Gençlik - feyza70

  Sayın Cumhurbaşkanımızın dindar gençlik projesi, niye kızıyoz ki...

  BEYİN YIKAMAYA ÇOCUKTAN BAŞLIYORLAR.... - ARAGORA

  Fakirlik,cahillik bir araya geldiinde,militan yetiştirmek kolaydır..İşte bunu kullanarak bombacı yetiştiriyorlar..En tehlikelisi de budur..Ankara bombacısının tapelerinden gördüüm kadarıyla;dini eğitimden geçirip,cennet vaadiyle bombacı yapıyorlar..En önemli cümle de ''batsın bu dünya''..Yani burada olmadı ,nasip öteki dünyaya..Fakirlik varsa,cahillik varsa,umut bitmişse;suçlu bu dünya...O zaman ;gidelim öteki tarafa ,bizi orada huriler bekliyor..Ama giderken de şu kafirleden,münafıklardan bir kaçını Allah rızası için öldürelim...işte bu en korkuncu..Anlaşılan o ki,bu IŞID gerçekten çok korkutucu..Önlem almakta geç kalmış olabiliriz her an...