Pendik'te yıkım

Pendik Aydos mevkisinde ilköğretim okulu için ayrılan arazide inşa edilen 14 konut dün yıkılırken, ev sahipleriyle güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.
Mahalleli barikat kurarak polise, zabıtaya ve basın mensuplarına saldırdı. Çevik kuvvet, molotofkokteylli saldırılara gaz ve sis bombasıyla karşılık verdi.

İSTANBUL - Pendik Ertuğrul Gazi Mahallesi'nde (Aydos mevki) ilköğretim okulu için ayrılan araziye yapılan 14 kaçak konut dün yıkıldı. Çevik kuvvete molotofkokteyliyle saldıran göstericilere karşı polis göz yaşartıcı bomba kullandı.
İstanbul Valiliği tarafından Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne tahsis edilen ve üzerinde okul yapılacak olan 4 bin 290 metrekarelik arazideki 14 gecekondunun yıkımı için ekipler dün sabah 07.30 sıralarında 500 çevik kuvvet eşliğinde Ertuğrul Gazi Mahallesi'ne geldi. Aydos mevkisine lastik ve çöp konteynırlarından kurulan barikat kaldırılırken bazı gecekondu sahipleri polise, zabıtaya ve basın mensuplarına saldırdı. Sokak araları ve çatılardan polise taş, tuğla gibi cisimler atılırken polis de biber gazı ve sis bombası kullandı. Çok sayıda güvenlik görevlisi, basın mensubu ve mahalleli gazlardan etkilendi.
Dört kişi gözaltında
Gecekondu sahipleri ile barikatı kaldıran polis ekipleri arasında çıkan arbede devam ederken, kaçak konutların yıkımına başlandı. İş makineli ekipler, çevik kuvvet kordonunda çalıştı. Bir taraftan yıkım devam ederken, diğer taraftan da yıkıma engel olmak isteyen mahalleliler sokak aralarından polise taş atmayı sürdürdü. Olaya karışanlardan dört kişi gözaltına alınırken gecekondu yıkımı tamamlandı.
Ancak, evi yıkılan aileler, yıkım ekipleriyle polis bölgeden ayrılır ayrılmaz, komşularının da yardımıyla yeniden inşaat işine girişti. Tuğla bulamayan gecekondu sahipleri yıkılan evlerinin yerine tahtadan ev yapmaya başladı.