Penguen çizerlerine 11 ay hapis cezası

Penguen çizerlerine 11 ay hapis cezası
Penguen çizerlerine 11 ay hapis cezası
Erdoğan'ın önünde ceketini ilikleyen bir vatandaşın başparmak ve işaret parmağını yuvarlak hale getirerek hakaret ettikleri gerekçesiyle Penguen dergisinin iki çizerine 11'er ay hapis cezası verildi.

RADİKAL - Penguen Dergisi’nin 2 çizeri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın Köşk’e çıkışını konu alan kapak karikatüründe, Erdoğan’ın önünde ceketini ilikleyen bir vatandaşın başparmak ve işaret parmağını yuvarlak hale getirerek hakaret ettikleri gerekçesiyle ikinci duruşmada 11 ay 20’şer gün hapis cezasına çarptırıldı. Dergi çizerleri Bahadır Baruter ve Özer Aydoğan’a verilen hapis cezası, günlüğü 20 TL’den 7 biner lira para cezasına çevrildi.

İki karikatüriste 'Erdoğan'a top işareti' yaptılar davası


'HAKARET YOK'

Hürriyet gazetesinden Ayşegül Usta'nın haberine göre İstanbul 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmaya hakaret suçlamasıyla 2 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan Penguen Dergisi çizerleri Bahadır Baruter ve Özer Aydoğan katılmadı. Mahkeme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılma talebini kabul etti. Baruter ve Aydoğan’ın avukatı Tora Pekin, “Erdoğan aleyhine bir çizim ya da hakaret söz konusu değildir. Müvekkillerimin ayrı ayrı beraatine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme, hakaret suçundan 3’er ay hapis cezasına çarptırdığı çizerlerin cezasını, eylemin 'kamu görevlisine karşı görevinden dolayı işlendiğini' belirterek 1’er yıl hapis cezasına çıkarttı. Cezayı ‘aleniyet unsuru’ oluştuğu gerekçesiyle 1/6 oranında arttırarak 1 yıl 2’şer aya çıkartan mahkeme, sanıkların iyi halini dikkate alarak cezalarını 11 ay 20’şer gün hapse indirdi. Mahkeme daha sonra cezayı 7’şer bin lira para cezasına çevirdi ve 10 eşit taksitle ödenmesine hükmetti. Mahkeme ayrıca sanıklardan Bahadır Baruter hakkında bir önceki oturumdaki savunması nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Baruter, söz konusu savunmasında, “Karşılayan kişinin köşk görevlisi olduğu düşünüldüğünde hem Cumhurbaşkanı’nın karşılanması hem de ona el hareketinin yapılması mizah tarzı olarak uygun değildir. Bu şekilde tanımlamanın savcının da şuuraltıyla ilgili olabileceğini söyleyebiliriz” demişti.    


  http://www.radikal.com.tr/132090913209096

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  şaşkınım - user1050169

  Birde buradan okuyalım http://resmigaste.com/manset/penguen-dergisi-cizerlerine-verilen-11er-ay-hapis-cezasi-salih-memecanin-denetiminde-6-ay-karikatur-cizme-cezasina-cevrildi,7208

  Top ağzi - user1049610

  En son benide okuldan atmislardi buna benzer bi şekilde , diğerlerine göz dağı vermek için beni yollamışlardı haketmemiştim , hiciv olmassa gelişim olmaz , çok komik

  dusunme tutulmasi - user649322

  adamlar savunamiyorlar bile kendilerini yargilayanlar mantikli dusunemiyor cunku, ya ceket ilikleme taklidi yaparken o hareketi yaparsin. yok mu bi tiyatrodan diziden skecten sahne gostersinler.

  demek karikatür çizersin ha al sana ceza - user771112

  Bugüne kadar Süleyman Demirel ve Turgut Özal ve de diğer bürokratların yüzlerce karikatürü çizildi. Bir tane davalık olan var mı? Buna ancak gülünür. Sayın Cumhurbaşkanımız niye bu kadar gergin. Ona dokunmak ibadet, o halife gibi ve yeni Tükiye nin tek lideri olduğundan mı.

  karikatürden daha komik(!) - yorumcu123

  Bu yaşananlar karikatürün içeriğini, yaptığı hicvi onamış. Ne hale geldik...

  Savcı ne anlasın şuuraltından falan? - İbrahim Fırat Tekin

  Ah be canım kardeşim ne giriyorsun oralara! Zaten adam alenen belli ediyor şuuraltını, bir de abi senin şuuraltında neler var öyle iması yaparsan adama... :) Başka tarzda bir yaklaşım gerekli bu adamlara. Başka bir mizahi yaklaşım :)