Penguen Dergisi'nden o karikatür için açıklama

Penguen Dergisi'nden o karikatür için açıklama
Penguen Dergisi'nden o karikatür için açıklama
Penguen dergisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'işaret yaptılar' ihbarı sonucu açılan davayla ilgili açıklama yaptı: Biz içimizden geldiği gibi karikatürlerimizi çizmeye devam edeceğiz.

RADİKAL - Erdoğan'ın önünde ceketini ilikleyen bir vatandaşın başparmak ve işaret parmağını yuvarlak hale getirerek hakaret ettikleri gerekçesiyle Penguen dergisinin iki çizerine 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Cezayla ilgili Penguen dergisinden açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

"Öncelikle çok üzgünüz. Bir karikatüre dava açılması, üstüne de davanın böyle bir cezayla sonuçlanması sadece karikatürist olarak değil, vatandaş olarak da bizi yaraladı. Kapağımızda yer alan karikatürde hiçbir hakaret ögesi bulunmamasına rağmen böyle bir davanın açılmasını düşünce özgürlüğü adına çok zorlama buluyoruz, basın özgürlüğü adına da çok düşündürücü…

Biz içimizden geldiği gibi karikatürlerimizi çizmeye devam edeceğiz. Bu davanın özgür düşünceyi yıldırma gayretinin son örneği olmasını umuyoruz.

İki karikatüriste 'Erdoğan'a top işareti' yaptılar davası

Süreç nasıl gelişti?

Kendini AKP sempatizanı olarak tanımlayan bir vatandaş, Başbakanlık İletişim Merkezi'ne yolladığı e-posta ile dergimizin 21 Ağustos 2014 günlü kapağına ilişkin bir ihbarda bulunmuş. İhbara göre karikatürde, köşke yeni seçilen Recep Tayyip Erdoğan 'ın karşısında önünü ilikleyen görevli cumhurbaşkanına "parmaklarıyla top işareti yapmakta"ymış. BİMER, bu ihbarı Savcılığa yönlendirince, kapak karikatürüyle ilgili soruşturma başlamış oldu.

Önce çizerlerimiz Basın Savcılığı tarafından "hakaret" iddiasına karşı ifadeye çağrıldı ve savunmalarını verdiler, karikatürü "üzerinde ağır baskı bulunan basın özgürlüğünü savunmak amacıyla" çizdiklerini açıkladılar. Birkaç hafta sonra dava açıldığı haberini aldık. Savcılık hem konuşma balonlarındaki sözler, hem de "el çizimi"yle R.T. Erdoğan'a hakaret edildiğini iddia etmekte ve çizerlerimizin cezalandırılmasına istemekteydi.

Penguen çizerlerine 11 ay hapis cezası

Karikatür yayımlandığı sırada, cumhurbaşkanlığı yemini henüz edilmediği için, sadece kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 19 Mart 2015 günü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Çizerlerimiz savunma verdiler, siyasi eleştirilerini sahiplendiler, "ucuz" olarak niteledikleri "el hareketi" suçlamasını ise reddettiler. Karar duruşması 24 Mart 2015’e bırakıldı. O gün mahkeme, gerekçesiz kısa kararını verdi ve çizerlerimizi ayrı ayrı 11 ay 20 gün karşılığı, 7.000.-TL adli para cezasına çarptırdı. Kararı temyiz edeceğimiz için süreç devam ediyor. Karikatürdeki hangi unsur nedeniyle ceza verildiğini ise ancak gerekçeli kararın açıklanmasından sonra öğreneceğiz."

 

 


  http://www.radikal.com.tr/132175213217524

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  homofobi - user419853

  nereye baksalar delik goruyorlar, kendilerine "top" yakistirmasini o dergi asla yapmaz merak etmeyin kulturlu, akli basinda, bel alti vurmayan insanlar calisiyor orda. kalkip escinselleri asagilayacak, "top" yakistirmasi yapicak kimseler ne komiktir ki sikayetci olanlar. bir el isaretinden cinsiyetci cikarim yapan bu tiplere dava acmak lazim escinselligi hakaret saymalari sebebiyle. cahillerin bu kadar kustah olmasi ne kadar talihsiz. biri de cikmis ordan durust insan tanimi yapiyor.

  Niyet - Dedemkorkut

  Dürüst insan yaptığının ardında durur. Karikatürde üç profil var. Erdoğan'ı temsil edendeki itici ve iğrenç çizim zaten çizenin niyetini açıklıyor. Amaç belli. Kıvırmanın alemi yok. Ayrıca parmaklar neden yuvarlak yapıyor açıklanmalı..

  dikkat - keremaras

  Ceketini ilikleyen adamın gözleri de yuvarlak çizilmiş, müştekinin dikkatinden kaçmış ama biz yemedik. Yuvarlak göz mü olurmuş. Yazıyorum hemen BİMER'e, tiz dava açıla talebiyle....

  baktığınızı göremiyorsanız - genco940

  her şeyden bir anlam çıkarıyorsanız, doktora gitmeniz şart. Aksi takdirde diken üstünde oturuyorsunuz demektir. Boş bir anınızda batabilir. Gördüğümüz kadarı ile kibarca ceketinin düğmesini ilikliyor, pantolonunun değil.