Pentagon: Bilgimiz yok

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) kaynakları, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un ABD'nin PKK'nın lider kadrosunun yakalanması için emir verdiği yönündeki açıklamalarını doğrulamadı.

WASHINGTON - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) kaynakları, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un ABD'nin PKK'nın lider kadrosunun yakalanması için emir verdiği yönündeki açıklamalarını doğrulamadı. Pentagon sözcüsü yarbay Steven Boylan böyle bir emir hakkında bilgi sahibi olmadığını söyledi.
Reuters'ın heberine göre ise Pentagon kaynakları böyle bir emirden haberlerinin olmadığını ancak konuyu araştıracaklarını belirtti. Pentagon sözcülerinden yarbay Barry Venable da "PKK terörist örgüttür. Irak'ta ya da Irak'tan kaynaklanacak terörü durdurmak konusundaki tavrımızı koruyoruz" dedi.
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Adam Ereli, de düzenlediği günlük olağan basın toplantısında, PKK liderlerinin yakalanmasıyla ilgili bir talimat verildiğinden kendisinin haberi olmadığını kaydetti.
Adam Ereli, "Türkiye ve Irak ile birlikte, Irak topraklarının PKK faaliyetleri için kullanılmasının engellenmesi için yakın çalışıyoruz. Hepimizin paylaştığı bu probleme karşı her iki ülkedeki yetkililerle iyi ve yakın bir koordinasyonu sürdüreceğiz" diye konuştu.
Ereli, Başbuğ'un açıklamaları hakkındaki ısrarlı sorular üzerine, "Elimde böyle bir emrin verildiğine dair, ABD Dışişleri Bakanlığı olarak bir bilgi yok. Askeri bir konu olduğuna göre ABD Savunma Bakanlığı'na sorabilirsiniz" dedi. (ap, Reuters, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7524747524740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.