Pentagon doğruladı: PKK silahları ABD çıkışlı

ABD Savunma Bakanlığı, PKK'lılardan ele geçirilen silahların seri numaralarının ABD'nin Irak polis gücüne gönderdiği silahlar olduğunu doğruladı. Savunma Bakanı Gates soruşturmayı derinleştiriyor.

WASHINGTON - Türkiye'de PKK'lılardan ele geçirilen silahların Amerikan menşeli oldukları ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından doğrulandı. Pentagon yetkilileri, Türkiye'de bulunan silahların seri numaralarıyla ABD'nin 2004-2005'te Irak polis gücüne gönderdiği silahların seri numaralarının uyuştuğunu açıkladı.
New York Times gazetesinin verdiği habere göre seri numaraları çakışan silahlar arasında, ABD'nin Irak güvenlik güçlerine dağıtmak üzere satın aldığı Avusturya yapımı Glock marka tabancalar da yer alıyor. Bu gelişme üzerine Savunma Bakanı Robert Gates soruşturmayı derinleştirme kararı aldı. Bir süredir kayıp silahlarla ilgili soruşturma yürüten Pentagon başmüfettişi emekli Korgeneral Claude Kicklighter konuyu araştırmak için gelecek hafta Irak'a gidecek.
Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, temmuz ayında PKK'nın elindeki ABD çıkışlı silahlarla ilgili olarak Iraklı Kürt grupları suçlamıştı. New York Times'a konuşan Pentagon yetkilileri, bu konuda ellerinde kanıt olmadığını söyledi. Türkiye'de ele geçen ABD çıkışlı silah sayısının onlarca veya yüzlerce olabileceğini belirten yetkililer, bunların çalındıktan veya çatışmalarda kaybolduktan sonra karaborsada satılarak Türkiye'ye sokulmuş olabileceğini savundu.
Komisyon rapor yazacak
Federal mahkeme, Amerikan ordusunun Irak, Kuveyt ve Afganistan'da açtığı ihalelerle ilgili açılan 72 soruşturma dosyasında 20 sivil ve askeri personeli resmen suçlamıştı. Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri Pete Geren, dosyaları mahkemeye intikal ettirmedeki temel etkenlerden birinin Türkiye'deki silahlar olduğunu belirterek "Raporlar bu alanda çok ciddi problemlerimiz olduğunu gösteriyor" dedi. Geren şöyle konuştu: "2003-2007'de açılan 18 bin ihaleyle ilgili uygunluk denetimi yapacak, bu konuda yaşanan sistematik sorunları, kara delikleri ve yolsuzlukları araştıracak iki yeni komisyon kurulacak. Komisyonlar 45 gün içinde rapor sunacak."
2004-2005'te Irak güçlerinin silahlandırılması programından sorumlu olan şu anki Amerikan güçlerinin Irak'taki komutanı General David Petraeus ise "O dönem Irak güçlerine silah temin etme zorunluluğu, doğru düzgün kayıt tutmaktan çok daha önemliydi" diyerek suçlamaları yanıtladı.
'PKK'ya destek vermeyiz'
Pentagon sözcüsü Geoff Morrell ise düzenlediği basın toplantısında ABD' nin PKK'yı terörist örgüt saydığını hatırlatıp, "Biz teröristlerle iş yapmayız, dolayısıyla PKK ile de iş yapmayız ve kesinlikle PKK'yı silahlandırmayız. Dolayısıyla, Amerikan çıkışlı bazı silahlar Türkiye'de teröristlerin veya başka suçluların eline geçmişse, böyle bir durum bu devletin veya bu bakanlığın politikası değil" açıklamasını yaptı.
Morrell, Pentagon hukuk müşaviri William Jim Haynes'in Türk yetkililerinin kaygılarını birinci elden dinlemek ve meselenin aydınlığa kavuşturulması için Ankara ile çalışma konusundaki kararlılığını bildirmek için geçen ay sonunda Türkiye'ye gönderildiğini hatırlattı. (Dış Haberler)