Pepe, Acaristanbul'u yıkmakta kararlı

Çevre ve Orman Bakanlığı, Beykoz Belediyesi encümeninin Acaristanbul'un yıkılmasını engelleyen encümen kararına itiraz etti. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe...

İSTANBUL - Çevre ve Orman Bakanlığı, Beykoz Belediyesi encümeninin Acaristanbul'un yıkılmasını engelleyen encümen kararına itiraz etti. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, 'Gökova'da biyolojik çeşitliliğin tespiti projesi'nin İstanbul'daki tanıtım toplantısına katıldı. Toplantı öncesi gazetecilerin Acaristanbul'la ilgili sorularını yanıtlayan Pepe, İdari Yargılama Usul Kanunu'ndan doğan haklarını kullandıklarını söyledi. Pepe "Aynı zamanda idari mahkemede encümen kararının iptaliyle alakalı da hazırlıklarımızı tamamladık. Ancak herhalde önümüzdeki haftaya yetişmiş olacak" dedi.
Bir gazetecinin, "İsmet Acar'ın 'Acaristanbul yıkılamaz, ceza da verilemez' şeklindeki açıklamaları"nı hatırlatması üzerine Pepe, İmar Kanunu'nun, ruhsatsız binalara ilişkin ifadelerinin son derece açık olduğunu, bunların yorum gerektirmeyecek maddeler olduğunu bildirdi. Pepe, "Acaristanbul'da ruhsatlı bina yoktu. İdare mahkemesinin ruhsat iptaline baktığımız zaman da ruhsat sürecinde eksikliklerden, noksanlıklardan dolayı bir iptal söz konusu olduğu ortadadır. Bu, Danıştay ve ilgili mahkemelerin diğer kararlarıyla benzerlik arz eden bir husus değildir" dedi.