Pepe fabrikalardan şikâyet etti ama...

AKP yönetimi, TCK'nın yürürlük maddesinde değişikliğe giderek, çevre suçlarıyla ilgili 181 ve 182. maddelerin yürürlüğünü iki yıl erteledi.

ANKARA - AKP yönetimi, TCK'nın yürürlük maddesinde değişikliğe giderek, çevre suçlarıyla ilgili 181 ve 182. maddelerin yürürlüğünü iki yıl erteledi. Ancak Çevre Bakanı Osman Pepe, geçen hafta, sanayi tesislerinin yol açtığı yoğun kirliliğe dikkat çekmişti.
Pepe, geçen hafta MV/Ulla gemisiyle ilgili gazetelerin Ankara temsilcileri ve köşe yazarları ile düzenlediği sohbet toplantısında, söz konusu geminin çevre kirliliği konusundaki buzdağının görünen küçük bölümü olduğunu, sanayi tesislerinden hergün yüzlerce Ulla gemisinin denizlere atıldığını iddia etmişti. Türkiye'de ünlü bir tekstilcinin Avrupa'daki müşterisiyle arasında geçen sorunu da gazetecilere anlatan Pepe, Avrupalı alıcının Türkiye'deki tekstilcinin fabrikasında arıtma tesisi çalışmadığı için alımı durdurduğunu örnek vermişti.
MV/Ulla'daki Krom 6'nın boyacılar, kaplamacılar, dericilerin atıkları arasında yer aldığına dikkat çeken Pepe, söz konusu alanlarda faaliyet gösteren sanayicilerin büyük bölümünün atık tesisi olmadığına dikkat çekmişti. Pepe, Karadeniz'de belediyelerin evsel, tıbbi ve sanayi atıklarını Karadeniz'e döktüğünü de anlatmıştı.